Categories: Zdrowie

Wpływ głodówek na zdrowie

Od pewnego czasu na liście sposobów na odchudzanie oraz na pozostawanie w dobrej kondycji fizycznej znajduje się głodówka. Jest to trwająca jeden lub maksymalnie dwa dni przerwa w jedzeniu.

Bardzo proste, prawda? Pytanie tylko, w jaki sposób coś takiego wpływa na nasze zdrowie? Z jednej strony, człowiek jest przystosowany ewolucyjnie do przymusowego powstrzymywania się od jedzenia, ale z drugiej strony, nasz sukces ewolucyjny wywołany został właśnie regularnymi dostawami przetworzonej żywności. Czy można zatem traktować głodówkę jako sposób na odchudzanie i dobre samopoczucie?

Odchudzanie

Na pewno głodówka to nie dieta. Nie pozwoli nam ona na stracenie dodatkowych kilogramów. Trzeba pamiętać, że odchudzanie jest procesem powolnym, który musi zachodzić krok po kroku. Odchudzanie nie może być działaniem zachodzącym na zasadzie akcji co jakiś czas, ponieważ nasz organizm na to nie pozwoli. Gdybyśmy przed wiekami chudli za każdym razem, kiedy przez dwa dni nie będzie nic do jedzenia, nie dożylibyśmy do dzisiaj jako gatunek.

Standardową reakcją organizmu na głodzenie jest spowolnienie metabolizmu, co obniża naszą kondycję, ale zapobiega nadmiernemu zużyciu energii.

Odwodnienie

Bardzo często zapominamy o tym, że dieta, która polega na niejedzeniu, a głodówka to jej najbardziej skrajna forma, pozbawia nasz organizm wody. Żywność jest w końcu w większości złożona z wody, więc jeśli nie będziemy w inny sposób uzupełniać jej zasobów, zaszkodzimy sobie jej poważnym niedoborem.

Awitaminoza

Odchudzanie jest konieczne, ponieważ nasz organizm bardzo dobrze radzi sobie z magazynowaniem energii w postaci cukrów i tłuszczy. Znacznie gorzej idzie mu jednak składowanie większych ilości substancji, których nie jest w stanie sam wytworzyć. Chodzi tutaj głównie o witaminy oraz masę mikroelementów i makroelementów.

Głodówka całkowicie pozbawia nas dostępu do nich i jeśli nie będą podawane w tym czasie różnego rodzaju suplementy diety, możemy spodziewać się naprawdę poważnych problemów. Co więcej, suplementy diety nie zawsze będą wystarczające, ponieważ spora część z tych substancji może być wchłaniana tylko w określonych warunkach.

Dla przykładu, jeśli jakaś witamina jest rozpuszczalna tylko w tłuszczach, a prowadzimy głodówkę, w zasadzie w całości przeleci ona przez nasz układ pokarmowy. W podobny sposób zachowa się wiele innych substancji, które wymagają skomplikowanych warunków trawienia dla odpowiedniego wchłonięcia. W ich przypadku suplementy diety, które będą reklamowane jako mieszanki kompletne, tak naprawdę dostarczą tylko ułamka dziennego zapotrzebowania na określone substancje.

Zniszczenie tkanki mięśniowej

Ostatni efekt diety polegającej na niejedzeniu to utrata tkanki mięśniowej. W czasie normalnej diety tłuszcz przekształca się na mięśnie, a część mięśni jest potem tracona. Przy głodówce mamy zakonserwowanie tłuszczu jako rezerwy na czarną godzinę oraz szybkie zużycie mięśni, które uznawane są za organizm za znacznie mniej priorytetowe struktury.