March 29, 2024 -

Kiedy aparat słuchowy zaczyna trzeszczeć lub piszczeć

Konieczność stosowania aparatu słuchowego dotyczy przeszło 1,5 miliarda ludzi na całym świecie. W Polsce odsetek osób cierpiących na niedosłuch, którzy powinni korzystać z aparatu słuchowego wynosi około 6% całej populacji. Noszenie aparatu słuchowego, wraz z postępem technologicznym, jest coraz mniej uciążliwe- aparaty są coraz mniejsze, anatomicznie dopasowanie do struktury ucha oraz coraz mniejsza awaryjność. Niestety, podczas użytkowania aparatu, może dochodzić do generowania nieprzyjemnego, rozpraszającego pisku.

Przyczyny piszczenia aparatu słuchowego

Pisk aparatu słuchowego nie jest równoznaczny z jego awarią lub uszkodzeniem. Nie powinniśmy tego podejrzewać w przypadku krótko używanego oraz regularnie czyszczonego i konserwowanego urządzenia, które skutecznie przedłużają jego żywotność. Do najczęstszych przyczyn wywołujących powstanie pisku w aparacie słuchowym należą:

• efekt sprzężenia zwrotnego,

• powstające z czasem niedopasowania aparatu słuchowego do przewodu słuchowego użytkownika,

• zastosowanie nieprawidłowych parametrów w aparacie słuchowym,

• zatkanie przewodu słuchowego oraz

• uszkodzenie lub niedopasowanie do użytkownika dźwiękowodu.

Efekt sprzężenia zwrotnego

Uwalniające się z urządzenia piski mogą być efektem zjawiska fizycznego, zwanego efektem sprzężenia zwrotnego. Ta przyczyna jest najbardziej prawdopodobna w przypadku pojawiania się piszczenia, świstu lub gwizdania podczas:

• zakładania aparatu słuchowego, kiedy wkładka nie jest stabilnie umiejscowiona w kanale słuchowym,

• zdejmowania aparatu słuchowego,

• kontaktów fizycznych- gdy ucho zostaje chwilowo przesłonione oraz

• zasłonięcia aparatu słuchowego przez element garderoby, jak szalik, czapka czy nauszniki.

Dźwięk, który uległ wzmocnieniu przez aparat słuchowy, w momencie, w którym kanał słuchowy zostaje zasłonięty, trafia ponownie do mikrofonu i zostaje jeszcze raz wzmocniony- na skutek czego powstaje przypominający pisk lub gwizd dźwięk. Pomimo iż większość aparatów słuchowych posiada mechanizmy przeciwdziałające sprężeniu zwrotnemu, nie eliminują go one całkowicie.

Niedopasowanie wkładek usznych aparatu słuchowego

Z uwagi na zmiany anatomiczne kanału słuchowego na skutek procesów zachodzących w naszych organizmach (na skutek procesów starzenia się lub zmiany wagi), przy jednoczesnej coraz dłuższej żywotności aparatów słuchowych, może dochodzić do sytuacji, w której wkładki uszne aparatu słuchowego przestają pasować, są obluzowane. Powstałe nieszczelności powodują, że przetworzony, wzmocniony dźwięk wydostaje się na zewnątrz przewodu słuchowego i ponownie trafia do mikrofonu, co wywołuje powstanie pisku.

Niedopasowanie wysokości dźwięku

Wraz z pogłębianiem się wady słuchu i koniczności wzmocnienia tonów o wysokich częstotliwościach istnieje duże ryzyko samoczynnego występowania efektu sprzężenia zwrotnego. Wówczas warto zainwestować w model aparatu wyższej klasy, którego procesor będzie w stanie wychwycić nieprawidłowości.

Zatkanie przewodu słuchowego

Przez przewód słuchowy, w którym doszło do zatkania na sutek zbyt dużej ilości woskowiny, nie jest w stanie przemieścić się wzmocniony dźwięk. Skutkuje to jego odbiciem i powstawaniem pisków. Rozwiązaniem problemu w tej sytuacji jest wizyta u specjalisty- laryngologa, który oczyści kanał słuchowy.

Uszkodzenie lub niedopasowane długości dźwiękowodu

Dźwiękowód jest elementem stosowanym w starszych modelach aparatów zausznych na przewodnictwo powietrzne, odpowiadający za połączenie aparatu z wkładką. Z upływem czasu może dochodzić do jego stwardnienia i skrócenia lub pęknięcia, co skutkuje nie przyleganiem wkładki do małżowiny usznej i uciekaniem dźwięku- ponownie wyłapywanemu i wzmacnianemu.

Prawidłowa konserwacja i regularne wizyty u laryngologa to skuteczny sposób na zapobiegnięcie problemom z aparatem słuchowym.