June 18, 2024 -

Druk na plexi – jakich urządzeń wymaga?

Druk UV daje więcej możliwości niż standardowy druk pigmentowy. Cieszy się on rosnącą popularnością i nieustannie rozszerza swoje zastosowanie. Przy użyciu tej technologi wykonuje się druk na plexi i tworzy między innymi wielkoformatowe reklamy, banery, szyldy, dekoracje czy gadżety reklamowe. Nowoczesne plotery Mimaki radzą sobie także z innymi materiałami, oferując wydruki o wysokiej jakości.

Druk na plexi- jakie urządzenia są niezbędne?

Do druku na plexi wykorzystuje się technologię UV. Niezbędne jest więc użycie profesjonalnych ploterów. Ich działanie przypomina nieco pracę zwykłej domowej drukarki atramentowej. Różni się przede wszystkim rodzajem zastosowanych tuszy i technologią utwardzania wydruku. Ponadto, urządzenie do druku UV jest masywniejsze, dzięki czemu możliwy jest wydruk w dużym formacie. Poprzez zastosowanie specjalnej mieszanki polimerów i promieniowania ultrafioletowego w ploterach, wydruk charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Ponadto, plotery UV różnią się też od tych standardowych gamą kolorystyczną. W ploterach UV oprócz klasycznej planety CMYK (cyan, magenta, yellow, black), pojawia się paleta LM (ligh magenta, LC (light cyan) i biały tusz.

Tusz aplikowany jest na plexi, po czym utwardza się go światłem ultrafioletowym, emitowanym przez lampy LED znajdujące się tuż nad głowicą drukującą. W ten sposób dochodzi do polimeryzacji atramentu. Używane w druku na plexi urządzenia mogą się od siebie różnić poszczególnymi parametrami i opcjami druku. Ich budowa pozwala najczęściej na zadrukowanie materiałów o grubości 6-7 cm.  Niekiedy możliwe jest wyjęcie stołu, przez co da się nanieść nadruk także na obiekty o grubości kilkunastu centymetrów. Plotery UV wykorzystywane do druku na plexi to między innymi takie urządzenia jak:

  • Plotery rolowe UV Mimaki
  • Plotery UV stołowe Mimaki
  • Plotery gadżetowe Mimaki

Jakie są zalety druku na plexi UV?

Ta technologia druku na plexi jak i innych materiałach wyróżnia się zwłaszcza niezwykłą trwałością. Jest odporna na czynniki atmosferyczne oraz światło. Wydruki uzyskanie dzięki niej mogą być użyte zarówno w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz. Są to między innymi reklamy zewnętrzne, banery, naklejki czy tablice informacyjne. Druk UV na plexi  daje możliwość stworzenia wielu różnych materiałów reklamowych i informacyjnych. Druk UV pozwala na wykonywanie nadruku na licznych materiałach. Może być to plexi, ale także folie, papier, canvasie czy inne materiały sztuczne. Technologia ta jest gwarancją wysokiej rozdzielczości druku, precyzyjnego odwzorowania kolorów i niebywałej jakości.Ponadto jest to bezpieczna metoda druku. Podczas procedury nie wydzielają się żadne substancje niebezpieczne dla zdrowia ludzi, czy też szkodliwy zapach.

Jest to więc idealna propozycja dla klientów ceniących sobie przede wszystkim jakość wykonania.