April 27, 2024 -

Chirurgia ginekologiczna – jakie zabiegi może obejmować?

Chirurgia ginekologiczna zajmuje się operacyjnym leczeniem żeńskich narządów płciowych. W zależności od stopnia zaawansowania oraz typu choroby leczenie nie zawsze musi być bardzo inwazyjne, co oznacza, że w ramach zabiegu nie zawsze musi dojść do rozcięcia powłok brzusznych. W niektórych przypadkach chirurgia ginekologiczna wykorzystuje metody takie jak laparoskopia czy histeroskopia. Jakie zabiegi mogą zostać objęte chirurgią ginekologiczną?

Usuwanie zmian szyjki macicy

Jednym z zabiegów chirurgii ginekologicznej jest laserowe usuwanie zmian powstałych na szyjce macicy. Nowoczesna chirurgia ginekologiczna wykorzystuje w tym celu laser, a nie skalpel, dzięki czemu zabieg jest zdecydowanie mniej inwazyjny, a rekonwalescencja po nim znacznie krótsza. Co istotne laseroterapia jest również bardzo skuteczna, szczególnie w przypadku leczenia stanów zapalnych szyjki macicy i zmian chorobowych, jakie pojawiają się w jej obrębie.

Usuwanie zmian skórnych z okolic intymnych

Czasem zdarza się, że w okolicach intymnych pojawiają się różnego rodzaju zmiany skórne. Te nie zawsze są groźne, jednak w większości przypadków powinny zostać usunięte. Można wykorzystać przy tym laser. Dzięki niemu dochodzi do odparowania zmiany skórnej przy jednoczesnym zamknięciu naczyń krwionośnych. Dzięki temu ryzyko wystąpienia niepożądanego krwawienia (które może być niebezpieczne) jest znikome. W większości przypadków usuwanie zmian skórnych odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki któremu zabieg staje się niemal bezbolesny.

Usuwanie nadżerki

Jednym z zabiegów chirurgii ginekologicznej jest też usuwanie nadżerek, czyli niewielkich rozmiarów ubytków powstałych w nabłonku. Nadżerkę z powodzeniem można porównać do niewielkiej ranki, której powierzchnia jest brodawkowata. Objawów nadżerki jest sporo i w zależności od konkretnego przypadku mogą być nieco różne. Jednak niemal przy każdej zmianie możliwe jest zastosowanie laseroterapii, która skuteczne i co ważne bezboleśnie pozwoli pozbyć się nadżerki.

Korekcja nacięcia krocza

Korekcja nacięcia krocza jest zabiegiem, z którego korzystają przede wszystkim kobiety po porodzie naturalnym jeżeli rana krocza nie goi się w sposób prawidłowy. Zabieg może być przeprowadzany również wtedy, gdy blizna wygląda nieestetyczne lub utrudnia codzienne funkcjonowanie (co jest wynikiem błędu popełnionego przez lekarza w czasie szycia krocza). W czasie korekcji nacięcia krocza dochodzi do wykonania kontrolowanego mikrouszkodzenia tkanek blizny – najlepiej przy zastosowaniu światła lasera. W wyniku takiego działania pobudzona zostaje produkcja włókien kolagenowych, ma miejsce również przebudowa tkanki. Dla komfortu pacjentki zabieg musi być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.