April 26, 2024 -

Śruby szybkiego montażu – charakterystyka i mocowanie

Śruby szybkiego montażu powszechnie wykorzystywane są do montowania na przykład uchwytów do zamkniętych i otwartych rur. Charakterystyczna budowa kołka umożliwia przeprowadzenie błyskawicznego a przy tym jednocześnie niezwykle łatwego montażu również innych elementów. W jaki sposób je mocować i co warto jeszcze o nich wiedzieć?

Stosowane materiały do produkcji

Ze względu na zastosowany materiał do ich produkcji śruby szybkiego montażu można podzielić na te wykonane ze stali, plastiku, polipropylenu (lub nylonu) oraz polietylenowe. Każdy z wymienionych rodzajów ma rzecz jasna swoją indywidualną charakterystykę pozwalającą idealnie sprawdzić się w konkretnych okolicznościach. Oczywiście warto tu pamiętać, że rodzaj zastosowanego tworzywa ma bezpośredni wpływ na parametry danego kołka. Pierwszym typem są kołki stalowe. Stosowane w materiałach budowlanych typu cegła, beton, czy też kamień. To, co je wyróżnia to duża odporność nawet na ogień. Kolejnym typem są kołki z plastiku (motylki). Ze względu na swoją lekkość świetnie sprawdzą się podczas montażu lekkich przedmiotów. Kołki rozporowe polipropylenowe lub nylonowe dobrze nadadzą się do materiałów pełnych. Zapewniają wtedy wysoką trwałość i solidne łączenie. Kołki rozporowe w wersji do szybkiego montażu służą do montażu przelotowego. Wykorzystywane mogą być one do montowania elementów nienarażonych na duże obciążenia.

Mocowanie śrub szybkiego montażu

Tak jak w trakcie mocowania innych elementów tak i tutaj rozpocząć należy od transowania, czyli inaczej wyznaczenia miejsc wiercenia. Tego rodzaju działanie można wykonać w dwóch wariantach. Pierwszym jest sytuacja, w której przymierzamy wstępnie mocowany przedmiot, natomiast druga odnosi się już do mocowań wielopunktowych. Drugie wspomniane przez nas prace wykonywane są oczywiście z pomocą konkretnego szablonu. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że nie zawsze szablony będą dostarczane razem z mocowanym elementem. Na szczęście ten problem można dość łatwo rozwiązać, wykonując szablon samodzielnie z papieru. Przystępując już do samego transowania to najpierw należy zaznaczyć krzyżykami odpowiednie punkty. Jest to dość istotne, gdyż w ten sposób znacząco ułatwione będzie później sprawdzenie, czy poruszające się z dużą prędkością wiertło nie odbiega od wyznaczonej osi otworu. Przechodząc natomiast już do samego wiercenia, to warto tutaj rozpocząć od wykonania przy pomocy punktaka zagłębienia pośrodku planowanego otworu. W ten sposób znacząco ułatwimy sobie prawidłowe ustawienie wiertła. W trakcie prac pamiętajmy też o wycofywaniu co jakiś czas wiertła w celu usunięcia nagromadzonego pyłu. W kontekście samych śrub szybkiego montażu trzeba zawsze też stosować się do zasady, mówiącej, że głębokość otworu powinna być większa o ok. 1 cm od długości kołka.  Po tych wszystkich krokach można już przejść do mocowania kołków. Śruby trzeba jednak traktować z wyczuciem, gdyż zbyt mocne dokręcanie ich może skutkować całkowitym zerwaniem gwintu i uszkodzeniami elementu mocującego.

inspiracja: azmet.com.pl – śruby maszynowe