Płytki heksagonalne mogą przywodzić na myśl wymyślne wzory parkietów podłogowych w pałacach i dworkach. Dlatego może Ci się wydawać, że będę pasować tylko do pomieszczeń w stylu retro. To nieprawda! Doskonale sprawdzają się również w nowoczesnych aranżacjach. Dowiedz się, co sprawia, że płytki heksagonalne od lat cieszą się dużą popularnością i wciąż są modne.
Nowa jakość w kreowaniu aranżacji wnętrz
Oryginalny wzór heksagonu, czyli sześciokąta, określany jest również jako kształt plastra miodu. Stanowi popularną alternatywę dla klasycznych kwadratów i prostokątów. Sprawia, że płytki heksagonalne zmieniają optycznie przestrzeń i nadają jej głębi.
Są dostępne w różnych wymiarach. Mniejsze płytki przypominają precyzyjnie ułożoną mozaikę. Mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, jeśli zadbasz o odpowiedni dobór kolorów. Połączenie czerni, szarości i bieli sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe niż w rzeczywistości.
Do wyboru masz również duże heksagony, które używane są zazwyczaj do dekoracji większych pomieszczeń. Mogą pojawić się również na zewnątrz budynku, nadając mu niezwykłej elegancji.
Płytki heksagonalne są ozdobą zarówno dla ścian, jak i podłóg. Można spotkać je także w formie mozaiki (w zależności od materiału mogą być to np. mozaiki z kamienia), która sprawia, że wnętrze zyskuje niepowtarzalny wygląd.
Zalety i wady płytek heksagonalnych
Płytki przypominające kształtem plastry miodu to obecnie jeden z najmodniejszych wzorów w światowym designie. Oryginalny kształt i możliwość wykorzystania ich w różnego typu aranżacjach wnętrz sprawia, że ich popularność nie słabnie.
Ich dużą zaletą jest to, że są dostępne w wielu kolorach, wzorach i strukturach. Dzięki temu dostosowują się do różnych stylów – zarówno skandynawskich, jak i industrialnych i nowoczesnych. Wielokolorowe płytki heksagonalne często są imitacją kamienia naturalnego. Dlatego możesz tworzyć z nich mozaiki z kamienia, które dają bardzo ciekawy efekt wizualny. Jeśli stawiasz na naturalny wygląd wnętrza dobrym rozwiązaniem, będą płytki drewnopodobne nadające mu przytulności. Z kolei, jeśli chcesz sprawić, aby pomieszczenie wyglądało niezwykle elegancko, wybierz płytki marmurowe.
Pomimo licznych zalet, płytki heksagonalne mają również pewne wady. Przede wszystkim zalicza się do nich wysoka cena (wyższa w przypadku złożonych koncepcji). Oprócz kosztów związanych z ich zakupem dochodzą również te, związane z zatrudnieniem fachowców do ich położenia. Możesz oczywiście podjąć się tego zadania sam, co pozwoli Ci zaoszczędzić pewną sumę. Jednak musisz pamiętać, że ułożenie odpowiedniego wzoru z elementów o tym kształcie wymaga dużej precyzji i staranności.
Wady płytek heksagonalnych różnią się w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Marmur jest bardzo elegancki i ponadczasowy, ale z czasem mogą powstawać na nim nieestetyczne zarysowania i przebarwienia. Z kolei płytki ceramiczne są zimne w dotyku, a także podatne na pęknięcia.