April 26, 2024 -

Operacja korekty nosa – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Garbaty, krzywy lub nieproporcjonalnie duży. Nos, bo o nim mowa, dla wielu pacjentów stanowi źródło kompleksów i jest przyczyną niskiej samooceny. Na szczęście nowoczesna medycyna estetyczna ma na to sposób!

Operacje plastyczne wielu osobom kojarzą się z fanaberią. Jednak w wielu przypadkach to właśnie zabiegi medycyny estetycznej pozwalają pozbyć się defektów urody i przywrócić poczucie atrakcyjności oraz pewność siebie.

Korekta nosa – czy warto zdecydować się na zabieg?

Nos to jeden z najbardziej eksponowanych elementów twarzy. Co więcej, w pewnym stopniu to właśnie on nadaje nam charakteru i wpływa na to, jak postrzegają nas inni. Garbaty, skrzywiony czy posiadający zbyt szeroki czubek może powodować, że twarz będzie wyglądać na bardziej posępną, ponurą, karykaturalną czy złośliwą. Dlatego wiele osób cierpi z powodu kompleksów i niskiej samooceny.

Niestety, o ile inne części ciała można ukryć, tak w przypadku nosa jest to w zasadzie niemożliwe. Tu z pomocą przychodzi rinoplastyka, zabieg medycyny estetycznej, który ma na celu poprawę estetyki, a niekiedy również przywrócenie prawidłowych funkcji (np. swobodnego oddychania) za sprawą korekty krzywej przegrody. Ta ostatnia bywa też odpowiedzialna za częste lub długo utrzymujące się infekcje zatok.

Rinoplastyka korzystnie wpływa zatem na wygląd, ale i komfort oraz jakość życia pacjenta. Zanim jednak udasz się na zabieg, koniecznie sprawdź, czy klinika, w której chcesz przeprowadzić korektę nosa, cieszy się dobrą renomą i czy oferuje dostęp do specjalistów z zakresu chirurgii plastycznej. Tylko ekspert będzie w stanie szybko i bezpiecznie przeprowadzić trudną operację, a także będzie odpowiednio nadzorował twój powrót do zdrowia.

Rinoplastyka – jak wygląda zabieg?

Plastyka nosa dla komfortu pacjenta wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Zdarza się jednak, że lekarz decyduje się na znieczulenie miejscowe z sedacją. Oznacza to, że pacjent jest świadomy przeprowadzanego zabiegu, jednak nie odczuwa bólu, napięcia czy stresu związanego z operacją. Wybór znieczulenia pozostaje w kwestii lekarza, który po wywiadzie lekarskim, ocenie zdrowia osoby poddawanej operacji, stopnia trudności i rozległości operacji, a także wyborze techniki korekty nosa, wskaże najbardziej korzystną opcję.

Rinoplastykę wykonuje się natomiast dwoma technikami: zamkniętą i otwartą. Ta ostatnia przeprowadzana jest poprzez prostopadłe do przegrody nosowej cięcie, które swoim wyglądem przypomina literę „W”. Technika zamknięta polega na wykonaniu cięć jedynie wewnątrz nosa, co jest bardziej korzystne dla pacjenta, ponieważ do minimum ogranicza możliwość wystąpienia blizn – nie u każdej osoby możliwe jest jednak jej przeprowadzenie.

Korekta nosa – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg, tak i korekta nosa, obarczona jest pewnym ryzykiem. Aby ograniczyć je do minimum, nie zaleca się przeprowadzania operacji u osób z nieuregulowaną cukrzycą, chorobami serca, tarczycy, autoimmunologicznymi czy problemami z krzepliwością krwi. Zabiegu nie mogą wykonać również kobiety w ciąży lub karmiące piersią.