April 27, 2024 -

Na którym palcu nosimy pierścionek zaręczynowy?

Szukasz wspaniałego pierścionka zaręczynowego, który ma być wyrazem Twoich uczuć do ukochanej? A może znalazłeś już idealny okaz, ale zastanawiasz się, na którym palcu go umieścić podczas oświadczyn? Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Skąd wzięła się tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego
  • Na którym palcu nosi się pierścionek w Polsce
  • Jak nosić pierścionek po ślubie

Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego – nutka historii

Historia wspaniałego gestu, jakim są oświadczyny, sięga starożytnego Egiptu. To wtedy pierwsi Egipcjanie zapoczątkowali wręczanie drucianych pierścionków zaręczynowych swym wybrankom serca. Był to skromny, acz bardzo romantyczny wyraz miłości, przywiązania i trwałości związku.

Zwyczaj ten był kontynuowany w antycznej Grecji i Rzymie, gdzie pierścionki zaręczynowe również stanowiły symbol trwałości związku i poważnych zamiarów, związanych z zaślubinami. Warto wiedzieć, że tradycję noszenia pierścionka zaręczynowego na serdecznym palcu, która trwa do dziś, przejęliśmy właśnie od antycznych Greków. Wierzyli oni bowiem, że żyła w serdecznym palcu (nazywana wtedy żyłą miłości) prowadzi prosto do serca ukochanej. Takie umieszczenie pierścionka miało wzmacniać symbolikę miłości.

Pierwszy pierścionek zaręczynowy z diamentem został wręczony w 1477 r. Marii Burgundzkiej przez arcyksięcia austriackiego – Maksymiliana. Stanowi to historyczny początek pięknych, szlachetnych pierścionków zaręczynowych, jakie znamy do dziś.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Na którym palcu umieszcza się pierścionek zaręczynowy w Polsce? Odpowiedź to – na serdecznym palcu prawej ręki. Tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego w naszym kraju jest nieco odmienna od tej, która utrwaliła się w krajach zachodnich. Powód sięga końca epoki romantyzmu i ma związek ze smutnymi wydarzeniami w historii naszej ojczyzny.

Do 1863 roku, pierścionek zaręczynowy noszono na lewej ręce. Noszenie go na ręce prawej było zarezerwowane wyłącznie dla wdów. Zmieniło się to jednak po klęsce powstania styczniowego. W wyrazie solidarności z kobietami, które straciły swoich ukochanych podczas powstania, zaczęto przekładać pierścionki z lewej ręki na prawą. Tradycja ta utrwaliła się po dziś dzień. Obecnie jednak powód jest inny – umieszczanie pierścionka na serdecznym palcu prawej ręki ma być symbolem miejsca zarezerwowanego na obrączkę.

Jak nosić pierścionek po ślubie?

Pierścionek zaręczynowy po ślubie można nosić na kilka sposobów:

  • Wraz z obrączką, na serdecznym palcu prawej ręki. Jest to świetne rozwiązanie, gdy pierścionek zaręczynowy i obrączka są wykonane w podobnym stylu.
  • Przekładając pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny lewej ręki. Dzięki temu możemy wyeksponować piękno i szlachetność pierścionka zaręczynowego oraz jego unikalny charakter.
  • Rzadziej spotykanym wyborem (zwłaszcza w Polsce) jest noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu innym niż serdeczny

Podsumowanie

Oświadczyny to piękna i bardzo ważna chwila w życiu zakochanych. Jeżeli chcesz, aby Twoja wybranka serca zapamiętała tę chwilę na zawsze – sprawdź wyjątkową ofertę pierścionków zaręczynowych jubilera Lisiewskihttps://lisiewski.com/pierscionki-zareczynowe. Znajdziesz tu wyłącznie najszlachetniejsze okazy, wykonane przez wybitnych rzemieślników, ceniących sobie ponad wszystko doskonałość i piękno.