April 26, 2024 -

Hodowla brojlerów – porady żywieniowe

Hodowla brojlerów to bardzo ważna część polskiej gospodarki. Od 2004 roku Polska jest największym hodowcą drobiu w Europie i szczególną wagę przykłada się do prawidłowego żywienia brojlerów. Kurczęta te wymagają specyficznej pielęgnacji i hodowli, dlatego warto dokładniej zgłębić ten temat. W tym artykule przedstawimy najważniejsze porady żywnościowe dotyczące hodowli brojlerów, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli prowadzi się lub dopiero myśli o rozpoczęciu takiego chowu.

Wpływ żywienia na wzrost kurcząt

Żywienie drobiu ma bardzo duży wpływ na wzrost kurcząt. Brojlery cechują się stosunkowo krótkim przewodem pokarmowym i mają szybką przemianę materii, dlatego odpowiednie odżywianie może zapewnić im dynamiczny wzrost i dobrą kondycję. Od sposobu dokarmiania brojlerów oraz jakości wykorzystywanych preparatów, zależą między innymi zawartość tłuszczu w ich organizmie oraz jakość mięsa. Szacuje się, że przy prawidłowym procesie żywieniowym, brojlery są w stanie osiągnąć 1,35 kg masy w ciągu zaledwie 4-5 tygodni. W tym okresie muszą spożyć około 2,5 kg wysokiej jakości i sprawdzonej paszy.

Fazy w żywieniu brojlerów

Żywienie kurcząt oraz ich rozwój dzieli się na fazy. Cały proces wzrostu brojlerów trwa zazwyczaj od 5 do 7 tygodni i w tym okresie hodowcy wyróżniają 3-4 fazy. Podział ten determinuje wybór różnego rodzaju paszy w zależności od stadium rozwoju kurcząt. Pomocne będą również dodatki paszowe. W pierwszej fazie należy zadbać o wysoką zawartość białka w żywności dla kurcząt, która powinna osiągać nawet poziom 21-23%. W kolejnych fazach liczy się duża energetyczność paszy, którą mierzy się w MJ. Optymalnie, jeżeli osiągnie ona wskaźnik w granicach 13,4 MJ/kg.

Popularne rodzaje pasz dla brojlerów

W hodowli brojlerów na szerszą skalę stosuje się gotowe pasze, które dzieli się ze względu na etap wzrostu kurcząt, czy też fazę tego wzrostu, o których trochę więcej napisaliśmy w poprzednim akapicie. Podstawowy podział pasz wyróżnia: prestarter, starter, grower i finiszer. Prestarter wykorzystywany jest w pierwszych 5 dniach życia kurcząt i w jego składzie jest zauważalnie mniej białka i energii niż w starterze. Ta ostatnia pasza wykorzystywana jest od 5 do 14 dnia życia brojlera i jest bogata między innymi w białko, wapń, fosfor i lizynę. Grower stosowany jest od 14 dnia życia kurcząt do około tygodnia przed ich planowanym ubojem. Ta mieszkanka posiada zmniejszoną dawkę białka oraz cechuje się wysoką zawartością energii metabolicznej. W ostatnich 7 dniach życia brojlerów stosuje się finiszer i w nim jeszcze bardziej zmniejszono ilość białka przy jednoczesnym zwiększeniu energii. Zastosowanie się do takiego podziału wykorzystywanej przy hodowli brojlerów paszy, gwarantuje większą skuteczność chowu oraz wyższą jakość mięsa, co może wpływać bezpośrednio na jego ceny w skupie oraz na zadowolenie klientów.

Na jakie mieszanki warto zwrócić uwagę?

W mieszankach paszowych dla brojlerów można wyróżnić podstawowe składniki, w tym pszenicę, kukurydzę, owies, jęczmień i pszenżyto. Hodowcy powinni unikać mieszanek, w których składzie występuje żyto. Zboże to może powodować biegunkę u brojlerów i zahamować ich wzrost, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić również do śmierci ptactwa. W paszach białkowych wykorzystuje się również rośliny motylkowe, a dobrej jakości żywność dla brojlerów wzbogacona jest również o dodatkowe mikro i makroelementy. Przed finalnym zakupem warto skontaktować się z doświadczonymi hodowcami lub weterynarzem. Pozwoli to na wybór najlepszej jakości pasz dla swojej hodowli oraz zwiększenie efektywności jej prowadzenia.