April 26, 2024 -

Czym jest łuszczyca i jak się z nią uporać?

Łuszczyca to nic innego, jak przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się specyficznymi zmianami na ciele. Zmiany te zwykle są wynikiem nadmiernego rogowacenia się naskórka. Bardzo często zdarza się, że ta choroba skórna uwarunkowana jest genetycznie, co oznacza, że osoby które się z nią zmagają, nie mają żadnego wpływu na jej pojawienie się.

Warto podkreślić, że łuszczyca występuje w 2 typach:

● typ I – łuszczycy, choroba rozpoczyna się zwykle przed 40. rokiem życia,
● typ II – łuszczyca pojawia się miedzy 50. a 70. rokiem życia.

Dodatkowo choroba ta występuje w 4 odmianach: łuszczyca zwyczajna, krostkowa, uogólniona (erytrodermia), a także stawowa. Zmiany skórne zwykle pojawiają się na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, a także większej powierzchni skóry pacjenta.

Jak wygląda łuszczyca?

● ropne, ale niewielkie wypryski, które otoczone są czerwona skórą,
● plamki o różnej wielkości
● krwawiące pęknięcia na skórze,
● zgrubiałe paznokcie z drobnymi wgłębieniami.

Wbrew pozorom osoby, które zmagają się z łuszczycą, wcale nie muszą wywracać swojego życia do góry nogami. Konieczne jest jednak przestrzeganie kilku podstawowych zasad, związanych zarówno z pielęgnacją, jak i dietą. Należy pamiętać jednocześnie, że leczenie łuszczycy w dużej mierze zależy od genetyki, wielkości zmian, historii choroby, a nawet preferencji i oczekiwań pacjentów. To właśnie dlatego dobierane jest indywidualnie. Opiekę zdrowotną warto uzupełnić o dermokosmetyki przeznaczone dla tego typu problemu którego. Na stronie internetowej ducray.pl znaleźć można szeroką ofertę produktów wspierających leczenie łuszczycy.

Dieta przy łuszczycy

Dieta u osób zmagających się z łuszczycą powinna opierać się przede wszystkim na zasadach zdrowego i racjonalnego żywienia. Podczas komponowania posiłków zaleca się wprowadzenie źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, czyli tłustych ryb morskich, jak np. makrela czy łosoś. Ponadto niezwykle ważna jest zadbanie o odpowiednią ilość witaminy D, która może mieć bardzo pozytywny wpływ na zmiany łuszczycowe. Równie ważne jest wprowadzenie antyoksydantów, chroniących organizm przed nadmiarem wolnych rodników.

Dodatkowo zaleca się wprowadzenie następujących składników: nasion lnu, oleju lniany, oliwę z oliwek, świeże warzywa i owoce, nasiona dyni. W leczeniu łuszczycy ważne jest również ograniczenie w spożywaniu żywności przetworzonej lub fast foodów. Łuszczyca jest  nieuleczalną chorobą, z którą trzeba nauczyć się żyć. W przypadku remisji doskonale byłoby utrzymać ten stan możliwe jak najdłużej. Dlatego trzeba dbać o odpowiednią dietę, ograniczać używki i unikać stresu.