April 30, 2024 -

Najczęstsze przyczyny anoreksji

Dziś z anoreksją zmaga się wiele osób. Zaburzenia odżywiania bardzo często dotyczą młodzieży i stanowią niezwykle poważny problem. Podpowiadamy, czym jest anoreksja, jakie są jej przyczyny oraz gdzie należy szukać pomocy.

Czym jest anoreksja?

Anoreksja to zaburzenie odżywiania, które nazywane jest jadłowstrętem psychicznym. Charakteryzuje celowym dążeniem do utraty masy ciała oraz chęcią utrzymania jej na poziomie jak najniższym. Wiąże się to z niewłaściwą oceną obrazu własnej sylwetki również przy prawidłowej wadze. Następstwem takiego stanu mogą być groźne dla zdrowia konsekwencje.

Nieleczona anoreksja prowadzi do różnego rodzaju schorzeń. Można do nich zaliczyć osteoporozę, ostopenię czy zaburzenie miesiączki u dziewcząt. Niestety problemy mogą być jeszcze poważniejsze, gdyż niekiedy dochodzi do kłopotów z krążeniem – bradykardii czy niedośnienia ortostatycznego.

Zaburzenia odżywiania są również przyczyną chorób układu pokarmowego. Niektóre osoby z anoreksją celowo wywołują wymioty, co może powodować nadżerki, a w skrajnych przypadkach nawet pęknięcia przełyku czy żołądka. Nie można również zapomnieć, że osobom z anoreksją towarzyszy bardzo zły stan psychiczny. Dlatego podstawowym elementem terapii powinno być wsparcie psychiatry lub psychologa.

Przyczyny anoreksji

Do prawdopodobnych przyczyn anoreksji zaliczyć można czynniki psychologiczne. Mowa tu o zaniżonej samoocenie, lękliwości, nieufności czy napięciu emocjonalnym. Do tego często dochodzi skrajna skłonność do perfekcjonizmu, co wpływa na restrykcyjne postanowienia dietetyczne. Niekiedy anoreksja objawia się przy cechach obsesyjno-kompulsywnych. O wszystkich tych stanach należy poinformować psychologa lub psychiatrę podczas wywiadu.

Zdaniem wielu badaczy to kwestie genetyczne mogą zwiększać ryzyko występowania anoreksji. Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe. Dziś bardzo wiele osób dąży do zdrowej sylwetki, co może przyjmować niebezpieczną formę. Brak umiaru i przesadna troska o idealne ciało czasami powoduje wiele problemów na czele z zaburzeniami odżywiania.

Do czynników ryzyka należą również sytuacje stresowe. Może być to nowa szkoła czy praca, a także odejście lub choroba bliskiej osoby. To elementy, które wywołują stres, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do wystąpienia anoreksji.

Gdzie szukać pomocy?

Anoreksja należy do poważnych zaburzeń, a to oznacza, że niezbędne będzie wsparcie specjalisty. Do najlepszych rozwiązań należy stopniowe zwiększanie masy ciała przy równoległym wsparciu psychiatry lub psychologa. Ekspert może przepisać leki, poprawiające samopoczucie oraz określić czynniki behawioralne, które odpowiadają za odmawianie jedzenia.

Dziś popularną i skuteczną metodą jest terapia kognitywna, a także terapia rodzinna Maudsley’a. Lekarz na podstawie wywiadu oraz dokładnego badania zaproponuje skuteczne rozwiązanie. Dzięki temu można pozbyć się anoreksji i powrócić do zdrowego funkcjonowania. Zdecydowanie warto zaufać nowoczesnej medycynie.