April 30, 2024 -

Jak często należy wyczesywać kota z krótką sierścią?

Higiena kociej sierści.

Koty należą do zwierząt, które dużo czasu poświęcają własnej toalecie. Wylizywanie sierści jest nie tylko kwestią dbałości o higienę, stan czystości sierści, ale przede wszystkim usuwanie insektów i pasożytów.

Anatomia kociego języka przypomina budową tarkę, która w trakcie wylizywania działa jak papier ścierny, zbierając martwe włosy, zanieczyszczenia i insekty.

Niestety zdarza się, że efektem wylizywania są wymioty lub zaparcia. Ponieważ zebrana językiem sierść jest połykana. W przełyku zwierzaka tworzą się tzw. kule włosowe, których kot nie jest w stanie strawić. Zatykają one przewód pokarmowy, prowadząc w konsekwencji do wymiotów lub dokuczliwych zaparć.

Jednym z na lepszych sposobów uniknięcia takich sytuacji jest częste i przede wszystkim regularne wyczesywanie kota.

Jak często należy wyczesywać kota z krótką sierścią?

Częstotliwość zabiegów fryzjerskich jest pojęciem względnym. Zależy bowiem od stanu sierści zwierzaka oraz od pory roku.

W okresie jesiennym, czyli w okresie “wymiany garderoby na zimową,” zwanej okresem wzmożonego linienia, sierść kocią należy wyczesywać najrzadziej co drugi dzień.  W pozostałych okresach roku koty o krótkiej sierści wystarczy wyczesywać dwa razy w tygodniu. Jednakże najważniejsza jest systematyczność.

Wprawdzie u kotów o krótkiej sierści ślady linienia dają się opiekunom mniej we znak,i niż w przypadku kotów długowłosych. Nie mniej jednak częstsze i przede wszystkim systematyczne wyczesywanie zapobiega tworzeniu się kul włosowych, wymiotom i zaparciom.

Ponadto regularne wyczesywanie wpływa bezpośrednio na poprawę kondycji kociej sierści. Podczas zabiegu zostają usunięte martwe włosy, a na ich miejscu wyrastają nowe, lśniące i bardziej wytrzymałe.

Jaka szczotka do wyczesywania jest najlepsza?

W przypadku kotów krótkowłosych dobrze sprawdzają się ekologiczne szczotki Fiboo, wykonane z wysokiej jakości elastomeru. Są one przede wszystkim bezpieczne dla zwierzaka.Nacechowane miękkością i wysokim stopniem przyczepności. Dzięki temu wyczesywana sierść przylega do szczotki i ułatwia zbieranie martwych włosów. Z kolei dla samego kota wyczesywanie stanowi przyjemną formę masażu, który jednocześnie poprawia mikrokrążenie.

Szczotki Fiboo posiadają długość ząbków, która doskonale zdaje egzamin zarówno w przypadku kotów krótkowłosych jak i długowłosych.

Dodatkowym atutem ekologicznych artykułów dla zwierząt Fiboo jest materiał z którego zostały wykonane. Ponieważ pozyskiwany z recyklingu elastomer jest ekologiczny i przede wszystkim pozwala na dotarcie i wyczesanie warstwy nazywanej podszerstkiem.

Ponadto dopasowany do ludzkiej dłoni kształt szczotki zapewnia  dobrą chwytliwość i zapobiega wypadaniu szczotki w trakcie zabiegów.

Drugim ważnym aspektem przemawiającym na korzyść szczotek Fiboo jest prostota utrzymania ich w czystości. Szeroko rozstawione ząbki pozwalają na bezproblemowe i dokładne umycie przy użyciu bieżącej wody i mydła.

Krótki wniosek.

Wybór szczotki jest niezmiernie ważny, gdyż wpływa on na prostotę i dokładność zabiegów wyczesywania i przyjemności z jaką wiąże się sam zabieg.Wybór szczotek Fiboo jest gwarancją bezpieczeństwa dla pupila i „cegiełką” dokładaną w ochronę przyrody.

Jednakże w opiece nad kocią sierścią najważniejsza jest systematyczność.

 

Materiał Partnera: Fiboo.pl – Polskie, ekologiczne produkty dla zwierząt