June 18, 2024 -

Zalety stosowania przełączników mechanicznych w układach automatyki przemysłowej

Przyciski i przełączniki są szeroko stosowane w automatyce przemysłowej. Są one niezbędne nie tylko w przypadku urządzeń elektronicznych, lecz także w aplikacjach przemysłowych czy też układach automatyki. Nie może to dziwić, gdyż posiadają one bardzo wiele użytecznych zalet. Jaką jeszcze rolę spełniają przełączniki?

Liczne rodzaje przełączników

Stale zmieniające się wymagania rynkowe sprawiają, że także i przełączniki muszą dorównywać tym potrzebom. Dlatego też aktualnie ich parametry wciąż są ulepszane i poprawiane. Największa liczba tego rodzaju elementów trafia oczywiście do aplikacji przemysłowych, dokąd dostarczane są przez integratory systemów automatyki. Przełączniki mechaniczne umieszczane są też szczególnie w panelach sterowania, urządzeniach elektrycznych i innych. Warto rzecz jasna tu pamiętać też o tym, że ich montaż zawsze powinien przebiegać pod czujnym okiem fachowca. Oczywiście sama oferta jest tu bardzo szeroka i dość powszechnie spotkać możemy, chociażby mikroprzełączniki i te w odmianie dźwignicowej, klawiszowej, krańcowej, obrotowej, panelowej, a także przyciskowej i suwakowej. Ze względów praktycznych i bezpieczeństwa najczęściej występują modele będące ukrytymi oraz wystające z osłonami. Możemy także zauważyć odmiany dwustanowe oraz podświetlane typu push-push. Poszczególnych rodzajów jest tu zatem multum i wszystko determinować będą konkretne potrzeby.

Liczne plusy stosowania przełączników

Jedną z najważniejszych zalet w nowoczesnych przyciskach i przełącznikach jest miniaturyzacja. Trzeba przyznać, że postęp technologiczny, jaki dokonał się w tym zakresie w ciągu kilkunastu lat, jest naprawdę imponujący. Obecnie możliwe jest zaoferowanie klientom zarówno tego typu elementów w wersji standardowej, jak i bardzo małej. W zależności więc od tego, jakie rozwiązanie jest przewidziane, taki przełącznik można do niego dobrać. Daje to rzecz jasna też bardzo duże pole manewru, gdyż pozwala na dość sporą elastyczność w czasie umieszczania tego typu komponentów na rysunku technicznym. Efektem tego jest z kolei ułatwienie realizowania procesów modernizacji różnorakich maszyn i innych urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. Jakie jeszcze zalety warto tu przytoczyć? Na pewno ważna jest ich odporność na działanie substancji chemicznych. Taka cecha jest przecież niezbędna, chociażby w sektorach, w których kontakt z chemikaliami jest codziennością. Ponadto mogą być one też stosowane w środowiskach o zwiększonym stopniu zapylenia oraz wilgotności.

Jak widać nowoczesne przyciski i przełączniki są stale rozwijane zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i aspektów konstrukcyjnych. Dodając do tego ich wytrzymałość na działanie wielu niekorzystnych czynników i ergonomię możemy śmiało stwierdzić, że bez nich ciężko byłoby sobie wyobrazić efektywną pracę w przemyśle. Obecnie wiele modeli stawia też na nietuzinkowe wzornictwo, udowadniając, że jakość może iść w parze z wyglądem.

inspiracja: newtech.com.pl – czujniki obecności