April 20, 2024 -

Psychoterapia dla nastolatka – dlaczego warto zapisać dziecko do poradni psychologicznej?

Nastolatkowie zmagają się z różnymi problemami. Mowa tu o licznych uzależnieniach, kłopotach emocjonalnych, zagrożeniach w internecie czy trudnościach w relacjach społecznych. W wielu przypadkach pomocna będzie wizyta w gabinecie psychologa.

Alkohol i narkotyki

Dorastająca młodzież to grupa szczególnie narażona na wiele uzależnień. Dla nastolatków używki mogą stanowić ciekawostkę lub sposób na nudę. Jednak bardzo często zetknięcie z zagrożeniem zamienia się w silny nałóg, który niesie za sobą mnóstwo konsekwencji. Alkohol czy narkotyki mogą powodować problemy z nauką, wyobcowanie, a nawet zachowania agresywne. Ponadto długotrwałe uzależnienie wpływa na bardzo poważne problemy ze zdrowiem.

Warto więc obserwować pociechy, aby błyskawicznie zauważyć pierwsze objawy, które mogą wskazywać na uzależnienie. Wówczas należy zachować spokój i porozmawiać z dzieckiem, a następnie udać się do specjalisty. Doświadczony psycholog dziecięcy pomoże rozwiązać kłopot i wprowadzi zagubionego nastolatka na właściwą drogę.

Utrudnione relacje z rówieśnikami

Nie każdy nastolatek jest towarzyski i otacza się znajomymi. Bycie domatorem jest całkiem zrozumiałe i nie powinno powodować niepokoju. Jednak ograniczanie kontaktów z rówieśnikami jedynie do relacji szkolnych może już wskazywać na pewne kłopoty. Odosobnienie często związane jest z zaburzeniami psychicznymi, lecz właściwą diagnozę można usłyszeć jedynie w gabinecie psychologicznym.

Specjalista po zbadaniu sytuacji i określeniu przyczyny podpowie, w jaki sposób problemy można rozwiązać. W niektórych przypadkach wystarczy jedna wizyta, a w innych najlepszym rozwiązaniem będzie cykl, który obejmuje więcej spotkań. Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsza psychologia jest nad wyraz skuteczna w takich przypadkach. Dzięki temu nastolatek może zacząć rozwijać się wśród znajomych.

Zagrożenia w internecie

Internet zrewolucjonizował świat i można mu przypisać wiele zasług, lecz nie wolno jednak zapominać o zagrożeniach, jakie czyhają na młodzież. Nastolatkowie bardzo często korzystają z komunikatorów, portali społecznościowych, a także bawią się w grach. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeżeli czas spędzony przed ekranem nie przekracza optymalnych norm. W przeciwnym razie łatwo uzależnić się od komputera, a kontakty wirtualne mogą zastępować te realne, co niekiedy doprowadza do wspomnianego już odosobnienia. W skrajnych przypadkach dochodzi do zachowań agresywnych.

W przypadku uzależnienia warto odwiedzić psychologa dziecięcego, który doskonale zna takie przypadki i chętnie podpowie, jak sobie z nimi radzić. Wsparcie specjalisty będzie niezbędne również dla ofiar cyberprzemocy. Niewłaściwe korzystanie z internetu może sprawić, że oprawcy wykorzystają wizerunek dziecka, przejmą hasła do poczty czy portalu społecznościowego lub będą zastraszać czy szantażować nastolatka. Warto więc pamiętać, aby rozmawiać z pociechą o zagrożeniach i przestrzegać przed niepewnymi kontaktami.