April 24, 2024 -

Oświetlenie liniowe systemów wizyjnych

Systemy wizyjne służą do wykonywania precyzyjnych pomiarów obiektów. Systemy wizyjne w automatyce współpracują najczęściej z profesjonalnym oświetleniem, bez którego nie ma mowy o uzyskaniu dokładnych wyników. Dlaczego warto poświęcić szczególną uwagę inwestycji w oświetlenie liniowe?

Zastosowanie oświetlenia w nowoczesnych systemach wizyjnych

Właściwe oświetlenie kontrolowanego przedmiotu pozwala operatorowi na wychwycenie najważniejszych szczegółów. Niektóre obiekty pochłaniają światło i wymagają większej uwagi w czasie inspekcji. Regulowane oświetlenie do systemu wizyjnego to zatem dobry pomysł w celu minimalizacji podobnych problemów. Najważniejsze cechy oświetlenia liniowego do systemów wizyjnych do elastyczna konfiguracja, prawidłowe napięcie zasilania, a także wysoka moc. Przed wdrożeniem każdego narzędzia inspektorzy powinni przemyśleć testy w różnych warunkach środowiskowych w celu możliwie najlepszego dopasowania do wzorca kontroli jakości. Wymagania dotyczące badanych obiektów rosną, szczególnie w sektorze przemysłowym, a nawet niewielkie odstępstwa od wzorców nie wchodzą w grę dla zachowania płynności prowadzonej działalności. Niedokładne oświetlenie przy inspekcji naturalnie zaburza wyniki.

Jakie rodzaje oświetlenia wyróżniają się przy kontrolowaniu obiektów?

W automatyce powszechnie używa się żywotnych diod ledowych, do tego mocno energooszczędnych, prostych w montażu i gwarantujących bezpieczeństwo dla ludzkiego oka. W systemach wizyjnych można posługiwać się światłem białym, podczerwienią, czy nawet promieniami laserowymi dla większej precyzji. Mocne mocowanie oświetlenia połączone z szybkim pozycjonowaniem przy inspekcji gwarantuje większą skuteczność. Niektóre oświetlacze wystarczy obudować materiałami ze stali nierdzewnej. Obudowy odgrywają duże znaczenie w przypadku częstej eksploatacji systemu wizyjnego. Oświetlenie współpracuje też ze specjalistycznymi nakładkami pozwalającymi na uniknięcie zakłóceń wywołanych, np. refleksami. Oświetlenie liniowe utrzymuje intensywność na identycznym poziomie przez cały czas kontroli i dobrze sprawdza się w przypadku ryzyka wystąpienia podwójnej polaryzacji.

Budowa systemów wizyjnych i czynniki do rozpatrzenia przed wdrożeniem oświetlenia

W nowoczesnych systemach wizyjnych stosuje się precyzyjne oprogramowanie, technologie optyczne, oświetlenie, a nawet moduły mechaniczne. Badanie obiektów sprzyja poprawie większości procesów produkcyjnych i naturalnie przekłada się na większe zyski przedsiębiorstwa. Na badanie mają wpływ warunki środowiskowe, w tym temperatura, wilgotność, rozmieszczenie kamer, a nawet rodzaj monitorowanej powierzchni (refleksyjność). Przed wyborem oświetlenia trzeba zatem rozpatrzyć wiele szczegółów.

Na zakończenie

Właściwe oświetlenie do systemu wizyjnego zwiększa komfort kontroli i pozwala uniknąć błędów przy właściwej ocenie obiektu. Oświetlenie liniowe ze względu na stałą intensywność sprawdza się uniwersalne w automatyce i nie powoduje zbyt wielu problemów z napięciem, podłączeniem, zwykłą eksploatacją.