April 18, 2024 -

Od jakich czynników zależy wydajność sprężarki?

Wydajność sprężarki śrubowej jest jednym z najważniejszych czynników, które brane są pod uwagę w trakcie jej wybierania. Nie można się rzecz jasna temu dziwić, gdyż to od niej niejednokrotnie zależą jakość oraz skuteczność wykonywanej pracy. Niestety zdarza się czasami, że deklarowana przez producenta wydajność niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistością. O tym jak więc samodzielnie ją zmierzyć i od czego tak naprawdę zależy, piszemy poniżej.

Wydajność sprężarki zbadaj samodzielnie

Dokonując zakupu pierwszej sprężarki, trzeba zawsze przemyśleć najpierw, do czego ma on nam tak naprawdę służyć. W zależności bowiem od tego jak chcemy jej używać i jakie sprzęty pneumatyczne nią zasilać tak trzeba dobrać urządzenie. Oczywiście zupełnie inną cenę będzie miała sprężarka przeznaczona do prostych prac warsztatowych, a inną do zasilania profesjonalnych piaskarek. W określeniu więc tego, jakie parametry powinien mieć nasz kompresor, przydatne będzie określenie rzeczywistej wydajności na tłoczeniu, która jest niczym innym, jak tylko informacją o ilości powietrza, którą sprężarka może wbić do zbiornika w ciągu jednej minuty. Wielu producentów podaje niestety nierzetelne informacje na ten temat, dlatego lepiej jest zbadać ją samodzielnie.

Mierzenie wydajności sprężarki

Samodzielne obliczenie rzeczywistej wydajności kompresora może wydawać się dość skomplikowane. Tymczasem takie obawy są nieuzasadnione, gdyż nie jest to aż tak trudne. By było to jednak możliwe, musimy posiadać kilka ważnych danych o naszym urządzeniu, takich jak na przykład pojemność zbiornika. Następnie dokonujemy dwóch pomiarów, określających zarówno wydajność samej sprężarki, jak i również na tzw. dobijaniu. Do obliczeń przydadzą się następujące informacje: czas napełniania zbiornika, maksymalne ciśnienie robocze, ciśnienie pod którym dochodzi do włączenia z powodu spadku ciśnienia w zbiorniku oraz czas napełniania zbiornika po włączeniu sprężarki po spadku ciśnienia roboczego. Faktyczna wydajność kompresora na wydechu to wynik pomnożenia pojemności zbiornika z wartością maksymalnego ciśnienia roboczego i czasu napełniania zbiornika w sekundach. Gdy chodzi z kolei o rzeczywistą wydajność sprężarki na dobijaniu, to uzyskujemy ją, jako wynik iloczynu pojemności zbiornika, różnicy pomiędzy maksymalnym ciśnieniem roboczym a ciśnieniem ponownego załączenia sprężarki i czasu dobicia w zbiorniku (w sekundach).

Wydajność sprężarki – od czego tak naprawdę zależy?

No dobrze, więc od czego zależy wydajność kompresora? Otóż w przypadku tych tłokowych jest ona zależna od pojemności tłoka, skoku tłoka oraz obrotów pompy. Im pompa będzie miała większe obroty, tym szybszy czas nabijania. Oczywiście zawsze należy tu przestrzegać zaleceń producenckich dotyczących danej pompy. Warto także pamiętać o tym, że wydajność sprężarki zależy również od przepustowości jej zaworów. Dlatego też absolutnie niezalecane jest ciągłe podkręcanie obrotów pompy, gdyż wówczas zawory mogą nie zdążyć się zamknąć i za tym pójdzie też spadek wydajności. Chociaż te aspekty, o których wspominamy wydają się dość łatwe, to jak pokazuje praktyka, wielu specjalistów czasami o nich niestety zapomina.