December 7, 2023 -

Główne zalety transportu pneumatycznego

Transport pneumatyczny jest specjalnym systemem wykorzystującym do swojego działania sprężone powietrze, lub inny gaz. Dzięki temu możliwe jest skuteczne przenoszenie materiałów sypkich, chemikaliów, tworzyw sztucznych i półproduktów. Wszystko to sprawia, że wykorzystuje się go w największych światowych przedsiębiorstwach. A jakie dokładnie zalety możemy tu wyróżnić?

Transport pneumatyczny nawet na duże odległości

Pierwszą i praktycznie najistotniejszą dla wielu technologów zaletą systemu transportu pneumatycznego jest proste wyznaczanie trasy. Dodatkowo mogą one skutecznie funkcjonować zarówno w położeniu pionowym, jak i poziomym. Dzięki temu można jeszcze lepiej dostosować do swoich potrzeb przemysłowych. Warto także dodać, że można je projektować na naprawdę duże odległości. Wydajne transportowanie materiałów sypkich i odpadów na duży dystans można jeszcze dodatkowo udoskonalić poprzez wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych układów. Co równie istotne nawet wówczas nie odczujemy spowolnienia jego działania. Jedną bowiem z cech prezentowanego powyżej rozwiązania jest bowiem spora szybkość przesyłu.

Łatwość dopasowania

Kolejnym plusem transportu pneumatycznego jest bardzo duża prostota dostosowywania go do posiadanego na zakładzie sprzętu. W ten sposób nie ma konieczności tworzenia całej instalacji od samego początku, gdyż bez problemu będzie można użyć już tej aktualnie istniejącej. Sam system transportu pneumatycznego nie zabiera również zbyt dużo miejsca, więc także wpasujemy go w dostępną przestrzeń. Warto tu również podkreślić możliwość wyznaczenia wielu punktów odbioru i rozkładu, dzięki czemu system jest wydajny i efektywny.

Elastyczność

Oprócz między innymi łatwości dopasowania i możliwości generowania transportu na dużą odległość trzeba wspomnieć też o elastyczności. Ponieważ linie transportowe cechują się ponadprzeciętną lekkością, to nie ma konieczności konstruowania dla nich dodatkowego wsparcia. W ten sposób dochodzi do znacznego zaoszczędzenia jednakowo dostępnej przestrzeni, jak i pieniędzy. Łatwo się przecież domyśleć, że w przeciwnym wypadku należałoby się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Podsumowanie

Reasumując, można śmiało stwierdzić, że transport pneumatyczny ma wyraźną przewagę nad innymi systemami. Posiada on bardzo wiele zalet, które trudno przecenić w działalności przemysłowej. Co ciekawe wszystkie one realizują się przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. O tym jak istotny jest to aspekt, przekonać można się, chociażby w czasie realizowania zadania przesyłania materiałów o charakterze wybuchowym. Dodatkowo nie zachodzi również zjawisko strat jakościowych, czy też ryzyko rozsypania. Sprawia to, że z pewnością warto postawić na takie rozwiązanie. Tak w wielu innych przypadkach, także i technologia transportu pneumatycznego jest stale ulepszana i wzbogacana o nowe opcje. W ten sposób łatwo dopasować je zarówno do potrzeb stosunkowo małego podmiotu, jak i dużego przedsiębiorstwa.