March 28, 2024 -

Zwyrodnienie biodra: najczęstsze pytania

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest przypadłością generującą ogromny ból biodra uniemożliwiający chodzenie i normalne funkcjonowanie. Pacjenci, którzy się z nim zmagają, zwykle mają wiele pytań dotyczących swojego stanu zdrowia.

Jak dochodzi do zwyrodnienia stanu biodrowego?

Zmiany, które generują zwyrodnienie stanu biodrowego mają miejsce w chrząstce stawowej. Wskutek działania wielu czynników, dochodzi do utraty elastyczności i ścierania się jej powierzchni. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia obrąbka panewki, dalsze uszkodzenia biodra są jedynie kwestią czasu. Niszczenie chrząstki stawowej prowadzi do zmniejszania się jej grubości, a w ostatnim stadium widać warstwę podchrzęstną kości. Najpoważniejszym, czwartym stadium choroby jest pocieranie kości o kość, co generuje bardzo duży ból, w zasadzie uniemożliwiający chodzenie, prowadzi do sztywnienia nogi.

Jak rozpoznać, że zwyrodnienie biodra postępuje?

Zwyrodnienie stawu biodrowego daje pewne objawy, dlatego możesz odpowiednio wcześnie zareagować na zmiany, które występują w obrębie Twojego narządu ruchu. Przede wszystkim, pierwszym objawem zwyrodnienia biodra jest ból w pachwinie, jak i pojawienie się bólu biodra podczas chodzenia. Czasem pojawia się także uczucie przeskakiwania, a także trzaski w stawie biodrowym.

Gdy zwyrodnienie biodra jest już w poważniejszym stadium, dochodzi do ograniczenia zakresu ruchu, a także osłabienia mięśni obręczy biodrowych.

Dlaczego pojawiło się u Ciebie zwyrodnienie stawu biodrowego?

Zwyrodnienia stawu biodrowego można się nabawić, ale też może mieć charakter genetyczny. W przypadku pierwszej możliwości, narażone są na nie osoby o nieprawidłowej budowie anatomicznej stawu biodrowego, a także cierpiące na schorzenia zapalne układu ruchu. Wszystkie osoby pracujące fizycznie, a także sportowcy, powinni mieć staw biodrowy pod baczną kontrolą, ponieważ przeciążenia, jakie pojawiają się podczas intensywnego wysiłku, mogą wpływać na jego funkcjonowanie. Odczuwanie bólu może być niekiedy przejawem chorób psychosomatycznych. Jeśli badania nie wykazują patologicznych zmian, a ból nie ustępuje, jego przyczyną może być życie w silnym stresie lub doświadczenie traumy.

Jak wygląda leczenie zachowawcze zwyrodnienia biodra?

Jeżeli nie chcesz dopuścić do problemów ze stawem biodrowym, przede wszystkim musisz go odciążać. Podstawą jest ograniczenie pozycji stojącej, unikanie noszenia ciężkich przedmiotów, a także codzienna gimnastyka w pozycji leżącej. Zalecana jest także profesjonalna rehabilitacja, podczas której będą wykonywane specjalne ćwiczenia na zwyrodnienie stawu biodrowego i stabilizujące staw biodrowy. Można także zapisać się na zabiegi z zakresu fizjoterapii, których celem jest zniwelowanie bólu i zmniejszenie stanu zapalnego. Możesz także przyjmować zastrzyki z kwasu hialuronowego, które poprawiają jakość płynu stawowego.

Kiedy trzeba udać się na operację stawu biodrowego?

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów lub zmiany są posunięta na tyle, że nie ma innego sposobu rozwiązania problemu, zalecana jest operacja stawu biodrowego. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe leczy się endoprotezoplastyką, czyli wymianą zniszczonego stawu biodrowego na sztuczny implant.