June 18, 2024 -

Z jakim wyprzedzeniem zamówić tort weselny?

Tort weselny nie jest największą atrakcją na weselu – bezapelacyjnie jest nią Para Młoda. Mimo to bez niego trudno wyobrazić sobie udaną imprezę. Tort to przecież kulinarny gwóźdź programu, do którego natychmiastowo ustawia się kolejka zainteresowanych. Ile czasu przed ślubem należy go zamówić? Co warto wziąć pod uwagę, zamawiając tort na wesele w Warszawie i innych dużych miastach, gdzie często trudno o wolny termin?

Jak i skąd zamawiać tort na wesele?

Tort na wesele warto zamawiać w miejscu, w którym organizowane jest przyjęcie lub blisko, w lokalnej cukierni, która może szybko dostarczyć ciasto. Nie zawsze jednak masz zaufanie do tego typu miejsc i choć sala weselna oferuje zniżki na własne wypieki, możesz preferować rozwiązanie polecane przez internautów, znajomych lub przyjaciół. Ważne jest przecież nie tylko to, czy tort zostanie dowieziony na czas, ale, co ważniejsze, czy zachwyci smakiem, który goście będą wspominać po wielu latach.

Podczas zamawiania zawsze zadaj pytanie, kto przewiezie ciasto (prawdopodobnie firma oferuje przewóz, choć nie zawsze jest wliczony w cenę usługi). Jeśli to możliwe, umów się też na degustację. Próbki ciast bywają świetnym rozwiązaniem, które pomaga podjąć pewną decyzję – i uniknąć stresu o jakość ciasta, którą będzie można zweryfikować dopiero w momencie degustacji na sali weselnej.

Nie zapomnij również o gościach, którzy nie tolerują laktozy, są weganami czy mają uczulenie na orzechy. Zbierz listę alergii pokarmowych i jeśli to niemożliwe, by uniknąć wszystkich rozwiązań w torcie, zaplanuj niewielką alternatywę, np. mały torcik, który będzie miłym gestem w stronę osób niemogących spożywać wybranych produktów.

Sala weselna musi wyrazić zgodę na tort z cukierni?

Na koniec nie możesz zapomnieć, by uzgodnić z salą, że zostaną podane ciasta z zewnątrz. Niekiedy sale weselne wymagają odpowiedniej opłaty za wybór słodkości z innego miejsca. Czasami organizator może odmówić, powołując się na przepisy sanitarne. Jeśli to możliwe, takie kwestie warto ustalać od razu przy podpisywaniu umowy z restauracją. Odpowiednie zapisy powinny znajdować się w dokumencie.

Kiedy zamówić tort na wesele w Warszawie?

Jeśli zamawiasz tort na wesele w Warszawie lub w innym dużym mieście, warto pomyśleć o rezerwacji wypieków w terminie wynoszącym nawet pół roku przed ślubem. To często czas, gdy najbardziej oblegane cukiernie zaczynają zapełniać grafik. Zazwyczaj jednak nie jest wymagany tak duży zapas. Najlepszym czasem, który najczęściej podawany jest przez cukiernie to okres od trzech do jednego miesiąca.

Ponieważ Pary Młode za salą weselną zazwyczaj rozglądają się nawet dwa lata przed ślubem, to może być dobry moment, by wysłać zapytanie do preferowanej cukierni. Odpowiedź, z jakim wyprzedzeniem należy wykonać rezerwację, pomoże uspokoić zakochanych i pozwolić im w spokoju skupić się na bardziej priorytetowych kwestiach.