April 12, 2024 -

Uniwersalna sofa, czyli właściwie jaka?

Sofy produkowane są w różnym stylu i konfiguracjach. Mogą składać się tylko z jednego elementu lub z wielu. Niekiedy wymagają odpowiedniego dopasowania do wnętrza, inne są uniwersalne. Co to oznacza?

Uniwersalny wypoczynek – co to znaczy?

Najprościej mówiąc, uniwersalna sofa to taka, która dopasuje się do każdego wnętrza. Najbardziej powszechna jest sofa z funkcją spania. W ciągu dnia pełni rolę klasycznego wypoczynku, a wieczorem w prosty sposób rozkłada się w łóżko. Jeśli jest to mebel składający się tylko z jednej części, łatwo dopasować ją do każdego miejsca w pokoju. Inaczej sprawa wygląda w przypadku narożników. Mogą być one lewo- i prawostronne, co oznacza, że zamontowanie krótszego boku do dłuższego jest możliwe tylko w jeden, ściśle określony sposób. Dopasowanie takiego mebla wymaga przemyślenia i wybrania odpowiedniego miejsca jeszcze przed zakupem wypoczynku. Istnieją też meble modułowe, których konfiguracja zmienia się w zależności od potrzeb i upodobań domowników. Może być jednym, dużym narożnikiem, narożnikiem z bokami po dwóch stronach (na kształt litery U) lub sofą z podnóżkiem.

Uniwersalny kolor

Jeśli już wiemy, jaki kształt sofy jest najbardziej uniwersalny, należy powiedzieć także o uniwersalnym kolorze. Powinien być stonowany, pasujący do większości wnętrz czyli kremowy lub szary. Dlaczego? Otóż wypoczynki w takim kolorze dobrze prezentują się w wielu otaczających je barwach. Jeśli pokój staje się nudny i potrzebna jest mu jedynie niewielka zmiana, z uniwersalnym wypoczynkiem to możliwe! Nie trzeba zmieniać całej kanapy, wystarczy kilka nowych dodatków w kontrastowej barwie: poduszki, koce, dywanik czy zasłony. Żółte, zielone, różowe? Do uniwersalnego wypoczynku będzie pasował każdy z nich!

Kiedy wybrać sofę uniwersalną, a kiedy dopasować ją do pokoju?

Obie propozycje mają swoje wady i zalety. Sofa uniwersalna sprawdzi się w małych pokojach i tam, gdzie możliwości aranżacyjne są ograniczone. Nie trzeba zastanawiać się nad tym, gdzie i po której stronie umiejscowić krótszy bok. Gdy ułożenie w pokoju stanie się nudne, znalezienie kawałka prostego miejsca na uniwersalny wypoczynek również nie będzie stanowiło problemu.

Z kolei mebla bardziej złożone i modułowe zabiorą zdecydowanie więcej miejsca, a ich ustawienie powinno być przemyślane już przed zakupem. W ten sposób krótszy bok zostanie zamontowany po odpowiedniej stronie. Jeśli ma funkcję spania, trzeba wziąć to pod uwagę, by rozkładała się wygodnie.

Uniwersalna sofa ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia swobodne modyfikowanie i przestawianie znajdujących się w pokoju mebli i innych dodatków. Dzięki niej możliwa jest także zabawa kolorami, bez konieczności wymieniania całego wypoczynku! Z pewnością posłuży przez długie lata.