November 5, 2024 -

Trądzik różowaty – objawy, przyczyny, leczenie

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry. Pojawia się ona głównie u kobiet po czterdziestym roku życia, ale można go też spotkać u mężczyzn i młodszych pań. Trądzik różowaty objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem policzków, czoła czy brody. Na twarzy mogą pojawiać się wypryski oraz grudki, ale bez obecności zaskórników. Następnie może doskwierać nam pieczenie i swędzenie. Skóra, gdzie znajduje się rumień, jest sucha i często towarzyszy jej podwyższona temperatura. Jeśli zauważymy jakikolwiek obrzęk na twarzy, nie warto go bagatelizować, bo później może czekać nas długie i żmudne leczenie.

Trądzik różowaty — przyczyny

Głównymi przyczynami trądziku różowatego są zaburzenia naczynioruchowe czy predyspozycje genetyczne. Jednak wpływ na powstawanie lub nasilenie trądziku ma też wiele innych czynników. Często na trądzik różowaty cierpią też osoby z nadpobudliwością układu nerwowego i problemami z układem pokarmowym. Większe prawdopodobieństwo zachorowania mają również osoby z tendencją do częstego zarumieniania się. Zmiany hormonalne, na przykład menopauza, choroby tarczycy czy zaburzenia miesiączkowania również mogą się z tym wiązać. Kolejną przyczyną jest zła dieta, w której znajduje się wiele ciężkostrawnych potraw. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów oraz długotrwałe przebywanie na słońcu czy w saunie też może odpowiadać za powstawanie lub rozwój trądziku. Ciągły stres i przyjmowanie niektórych leków również mogą być do tego podłożem.

Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?

Leczenie zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Im szybciej zauważymy trądzik na naszej skórze, tym wcześniej uda nam się go wyleczyć. Przede wszystkim należy unikać czynników powodujących i przyspieszających rozwój choroby. Trzeba dbać o higienę skóry i chronić ją przed nagłymi zmianami temperatury. Jest to schorzenie, dla którego nie ma jednej konkretnej metody gwarantującej pełne wyleczenie. Kiedy zobaczymy pierwsze objawy, należy udać się do lekarza i jak najszybciej zacząć leczenie. Jedną metodą jest spożywanie antybiotyków przepisanych przed specjalistę. Innym efektownym rozwiązaniem jest leczenie trądziku różowatego laserem. Jest to skuteczna i popularna metoda. Dzięki niej zmiany na skórze znikają, a na ich miejscu nie powstają nowe. Dodatkowo po tym zabiegu nie ma też śladu po żadnych bliznach.

Podsumowując, trądzik różowaty odbija się między innymi na wyglądzie naszej twarzy. Jeśli szybko dostrzeżemy objawy, i wdrożymy odpowiednie działania, jesteśmy w stanie w niedługim czasie wrócić do dawnego komfortu życia. Natomiast bagatelizowanie problemu i pierwszych znaków choroby, może przełożyć się na długotrwałe leczenie i często niesie za sobą nieodwracalne zmiany.