April 20, 2024 -

Rehabilitacja po Covidzie – z jakimi problemami pacjenci zgłaszają się do gabinetu fizjoterapeuty?

Wirus SARS-CoV-2 jest niezwykle problematyczny. Co kilka miesięcy słyszymy o jego nowych odmianach, a media bombardują nas informacjami o skutkach ubocznych, a także problemach zdrowotnych, z jakimi zmagają się ozdrowieńcy. Z jakimi dolegliwościami pacjenci pocovidowi zgłaszają się do gabinetów fizjoterapeuty?

Najpopularniejsze problemy zdrowotne ozdrowieńców

W początkowej fazie pandemii koronawirusa najbardziej zagrożone były osoby starsze, często przewlekle chore. Z biegiem czasu, z każdą kolejną falą coraz to inne grupy wiekowe doświadczały skutków przebytej choroby.

U młodych ludzi, którzy przechorowali Covid-19, często występuje wyniszczające zmęczenie, przypominające znane lekarzom CFS – czyli zespół chronicznego zmęczenia. Nie ma to nic wspólnego z lenistwem ani depresją. Organizm po silnej walce z wirusem jest niezwykle zmęczony. Pokonanie dystansu między łóżkiem a toaletą może dla pacjenta stanowić ogromny wysiłek.

Innym, równie częstym skutkiem ubocznym przechodzenia choroby COVID-19, jest także duszność wysiłkowa. Jeśli pacjent był dotychczas aktywny, a dłuższe spacery nie stanowiły dla niego problemu, duszność wysiłkową będącą efektem przejścia choroby COVID-19 na pewno odczuje bardzo dotkliwie.

W kontekście długofalowych efektów ubocznych przejścia koronawirusa coraz częściej mówi się o tak zwanej mgle covidowej. Nie jest to co prawda jednostka chorobowa oficjalnie uznawana przez medycynę, lecz jest potocznym określeniem zespołu objawów charakterystycznych dla ozdrowieńców. Najpopularniejsze z nich to:

  • problemy z pamięcią,
  • trudności z koncentracją i utrzymywaniem uwagi,
  • problemy w komunikowaniu się,
  • dezorientacja.

W jaki sposób leczy się mgłę mózgową?

Podobnie jak w przypadku koronawirusa, leczenie poleca na łagodzeniu objawów. Rehabilitacja pacjenta odbywa się na wielu poziomach, wymaga stałej opieki lekarza, fizjoterapeuty a także wdrożenia zdrowej diety, dbania o higienę snu. Można wykonywać domowe ćwiczenia umysłowe, takie jak rozwiązywanie krzyżówek. Ciężko powiedzieć, czy mgła covidowa jest w pełni uleczalna. Badania nad wirusem SARS-CoV-2 cały czas trwają. Jedno jest pewne – dzięki wizycie u fizjoterapeuty można łagodzić jej skutki uboczne.

Wirus SARS-CoV-2 cały czas się rozwija, oznacza to także, że powstają nowe skutki długofalowe. Można więc śmiało powiedzieć, że na tym etapie poznania choroby, lista problemów zdrowotnych jakie mogą wystąpić u ozdrowieńców jest niemal nieskończona. W jaki sposób można sobie więc radzić?

Z czym najczęściej zgłaszają się pacjenci do gabinetów fizjoterapeutów?

Najbardziej dotkliwym skutkiem choroby dla większości ozdrowieńców są duszności. Rola fizjoterapeuty jest niezastąpiona zarówno na oddziałach intensywnej terapii jak i przy pacjentach próbujących powrócić do zdrowia. Każdy ozdrowieniec powinien skorzystać z rad fizjoterapeuty, który zalecenia dostosuje do konkretnego przypadku, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, wiek, tuszę czy inne aspekty mogące wpływać na skuteczność terapii. Osoby chcące skorzystać z rehabilitacji w Warszawie powinny wybierać gabinety o jak najszerszym zakresie usług. Skutki Covidu mogą być bardzo różne, dlatego ich rehabilitacja może wymagać współpracy wielu specjalistów.