June 18, 2024 -

Praca barmana – jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Zawód barmana jest bardzo ciekawy i pozwala na poznawanie nowych osób każdego dnia. Aby pracować na tym stanowisku, trzeba mieć określony zakres cech osobowości. Pracę barmana można dostać w wielu miejscach, w tym m.in. w barach, pubach, restauracjach, hotelach, czy też w firmach eventowych. Na ten kierunek zawodowy często decydują się młode osoby, np. studenci, którzy później wiążą się z pracą za barem na lata. Atutem w poszukiwaniu pracy barmana będzie profesjonalne szkolenie barmańskie. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby zwiększyć szansę na zatrudnienie w roli barmana.

Czy warto postawić na dedykowane wykształcenie?

Wiele osób z powodzeniem znajduje pracę za barem bez kierunkowego wykształcenia. Jeżeli jednak poszukujecie pracy w prestiżowych i lepiej płatnych miejscach, w tym w barach hotelowych lub w lokalach o wyższym standardzie, to szkoła barmańska może być wymagana. Ukończenie profesjonalnej szkoły lub kursu sprawia, że przyszły barman jest jeszcze lepiej przygotowany do wykonywania określonego zawodu.

Osoby z dyplomem ukończenia szkolenia barmańskiego lub kursu, znacznie podnoszą swoją atrakcyjność na rynku pracy. Dzięki temu mogą liczyć na atrakcyjniejszą i lepiej płatną formę zatrudnienia. Certyfikat szkolenia może wpłynąć na stawkę godzinową, dlatego warto inwestować w edukację zawodową. Jedną z popularnych ścieżek jest rozpoczęcie pracy w roli barmana i zrozumienie zawodu, a dopiero później udanie się do szkoły barmańskiej. Pozwala to na sprawdzenie na własnej skórze, czy zawód barmana jest tym, czego oczekujemy i czy chcemy rozwijać się w tym kierunku. Profesjonalne szkolenie barmańskie znajdziesz w szkołach gastronomicznych oraz w innych ośrodkach edukacyjnych.

Jak przygotować się do rozmowy?

Do rozmowy kwalifikacyjnej warto się odpowiednio przygotować. Podstawową czynnością może być pogłębienie wiedzy na temat przyszłego pracodawcy, w tym jego historii, cech szczególnych oferty, czy też sposobu prowadzenia komunikacji promocyjnej. Pozwoli to na lepsze zrozumienie miejsca zatrudnienia i szybszą adaptację w nowym miejscu pracy. Ewentualny pracodawca na pewno doceni trud, który kandydat włożył w pozyskanie informacji o firmie.

Barman powinien cechować się nienagannym wyglądem i wysoką kulturą osobistą. W związku z tym na rozmowę o pracę warto przyjść schludnie i elegancko ubranym, z zadbaną fryzurą. W ten sposób kandydat od razu złapie plusy, a rozmowa będzie prowadzona bardziej profesjonalnie. Oczywiście typ ubioru powinien być dopasowany do specyfiki lokalu, ponieważ w niektórych lokalach panuje bardzo luźna atmosfera i to także warto wziąć pod uwagę. Zbyt elegancki lub zbyt luźny strój (w zależności od sytuacji), może wpłynąć negatywnie na wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotuj niezbędne dokumenty

Jeżeli masz za sobą szkolenie barmanów, to na rozmowę kwalifikacyjną warto przygotować dokumenty poświadczające jego odbycie. W ten sposób uwiarygodni się informacje zawarte w CV oraz dołączone do podania o pracę.

W trakcie rozmowy mogą paść pytania o motywację do pracy, doświadczenie pracownika, dyspozycyjność oraz kierunek dalszej ścieżki zawodowej. Warto przygotować się do odpowiedzi w tym zakresie, co także może zostać za przejaw profesjonalizmu. Znalezienie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy barmana jest możliwe, a odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej zdecydowanie w tym pomoże.