September 22, 2021 -

Początek roku szkolnego – dobry czas na przegląd stomatologiczny u Twojego dziecka

Nowy rok szkolny to czas kompletowania książek, zeszytów i przyborów papierniczych. Rodzice zwykle pamiętają, aby we wrześniu zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, które będą uczniom potrzebne do nauki. Są jednak kwestie pozaszkolne, o których niekiedy zapominają.

Rodzice pamiętają, aby odpowiednio przygotować dziecko do nowego roku szkolnego. W nadmiarze obowiązków i pracy zdarza im się jednak zapomnieć o jednej, równie istotnej rzeczy, jaką jest przegląd stomatologiczny. Zdrowie dziecka jest niezwykle ważne, a skutki jego zaniedbania kosztowne w leczeniu, więc zdecydowanie nie warto bagatelizować tej kwestii. Dowiedz się, dlaczego wrzesień to idealny moment na przegląd stomatologiczny oraz do jakiego specjalisty należy się udać.

Dlaczego warto przeprowadzać kontrole stomatologiczne we wrześniu?

Wakacje to czas, w którym rodzice zwykle pozwalają na więcej maluchom. Lody, słodycze i słodkie napoje, które towarzyszą urlopowej aurze, mogą pozostawić po sobie zgubne konsekwencje w postaci próchnicy. Niestety, spadek pH w jamie ustnej, a także nadmiar cukrów, które są świetną pożywką dla bakterii, sprawiają, że w zębach powstają ubytki. Jedynie szybka reakcja pozwoli wyeliminować problem, ale również uchronić malucha przed nieprzyjemnym borowaniem i dalszymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Warto również pamięć, że dzieci w okresie szkolnym są w trakcie wymiany uzębienia, a nieleczona lub zaniedbywana próchnica może uszkodzić nie tylko tkanki mleczaków, ale i zawiązki zębów stałych. W takim przypadku dziecko jest narażone na wady zgryzu czy problemy trawienne wynikające z kiepskiego przeżuwania pokarmu, ale to nie jedyne konsekwencje. Bakterie mogą rozsiewać się po całym organizmie i wywoływać groźne powikłania np. schorzenia nerek, serca, a nawet zapalenie opon mózgowych.

Początek roku szkolnego to idealny moment, aby wyrobić w dziecku pewną rutynę. Stanowi czas zakupów i kompletowania podręczników potrzebnych do nauki i rozwoju malucha, ale również okres dbania o zdrowie.

Dentysta dziecięcy – dlaczego warto?

Stomatologia dziecięca (pedodoncja) to gałąź medycyny, która skupia się na najmłodszych pacjentach gabinetów stomatologicznych. Powodem tego są różnice w budowie zębów mlecznych, jamy ustnej dzieci oraz procesów w niej zachodzących (np. ząbkowanie). Nowoczesna stomatologia dziecięca zupełnie różni się od tej, którą wspominają dzisiejsi dorośli.

Obecnie dentyści korzystają z wysokiej jakości sprzętu, narzędzi czy materiałów, ale również podejście do najmłodszych klientów gabinetów uległo znacznej poprawie. Ci ostatni mogą skorzystać z bezpłatnej wizyty adaptacyjnej, dzięki której oswajają się z widokiem urządzeń dentystycznych i lekarzem, dodatkowo stomatolodzy stawiają na przyjazny kontakt z najmłodszymi pacjentami. Ponadto, nowoczesne środki znieczulające pozwalają na przeprowadzenie całkowicie bezbolesnego, bezpiecznego i komfortowego zarówno dla dziecka, jak i rodziców leczenia.

Banner