March 29, 2024 -

Po czym rozpoznać zapalenie dziąsła i co z tym zrobić?

Zapalenie dziąseł to jedna z najczęściej występujących dolegliwości stomatologicznych. Pojawia się zazwyczaj, gdy płytka nazębna (tzw. naturalny biofilm) nadmiernie gromadzi się na zębach. Skutkiem tego jest rozwijająca się infekcja bakteryjna, która bezpośrednio prowadzi do zapalenia tkanki okołozębowej. Ślina zawiera wiele składników mineralnych, pod wpływem których płytka nazębna ulega zwapnieniu i przez co tworzy się kamień nazębny, stymulujący dalszy rozwój chorób jamy ustnej.

Pierwszym objawem zapalenia dziąseł jest zazwyczaj krwawienie nasilające się podczas mycia zębów. Objaw ten jest bardzo często lekceważony, ponieważ mylnie jest uważany za skutek nieprawidłowego, za mocnego szczotkowania zębów. Z czasem jednak oprócz krwawienia pojawiają się zaczerwienienia oraz obrzęk dziąseł. Zapalenie dziąseł sprawia, że szyjki zębowe się odsłaniają, czemu towarzyszy nadwrażliwość oraz ból przy spożywaniu zimnych i ciepłych pokarmów.

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieregularne szczotkowanie, nieużywanie nici dentystycznych czy płynów antybakteryjnych skutkuje odkładaniem się płytki nazębnej, co, jak wspomniano, prowadzi do zapalenia dziąseł i innych chorób jamy ustnej. Zdarza się jednak, że mimo prawidłowej higieny może dojść do zapalenia, a przyczyną takiego stanu są zazwyczaj zmiany w gospodarce hormonalnej. Ta kwestia dotyka najczęściej młodzieży w okresie dojrzewania, kobiet w okresie menopauzy, kobiet w ciąży i w trakcie menstruacji oraz kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. Warto pamiętać, że sposób szczotkowania również ma tu ogromne znaczenie, bowiem niewłaściwe, zbyt silne szczotkowanie, bądź po prostu źle dobrana szczoteczka, mogą doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia dziąseł. Dieta uboga w witaminy i minerały, palenie papierosów oraz choroby alergiczne i ogólnoustrojowe również powodują liczne choroby jamy ustnej.

Co robić w przypadku zapalenia dziąseł?

Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w jamie ustnej, koniecznie udaj się do dentysty. Oceni on stopień zaawansowania choroby i ewentualnie skieruj Cię do specjalisty leczenia chorób przyzębia, czyli periodontologa. Podejmowanie prób leczenia na własną rękę może powodować poważne komplikacje zdrowotne, w tym nawet utratę zębów. Można jednak płukać jamę ustną specjalnymi płynami do płukania, należy jednak pamiętać, że to jedynie złagodzi objawy zapalenia.

Periodontolog – kim jest i czym się zajmuje?

Periodontolog to osoba zajmująca się chorobami przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Dentysta periodontolog podejmuje się leczenia dziąseł, wszelkich zmian na błonie śluzowej jamy ustnej czy odsłoniętymi szyjkami zębowymi, ale także halitozą i ruchomością zębów. Wizyta u tego specjalisty bywa bardzo istotna, bowiem może on rozpoznać pierwsze symptomy chorób ogólnoustrojowych w jamie ustnej.

Zapalenie dziąseł to dolegliwość, która może przerodzić się w poważną chorobę. Higiena jamy ustnej powinna być priorytetem, ponieważ powikłania wywołane chorobami zębów czy dziąseł mogą mieć realny wpływ na stan całego organizmu. Dobra pasta do zębów, odpowiednio dobrana szczoteczka i nici dentystyczne to podstawa prawidłowej higieny. Warto też odwiedzać dentystę raz na kilka miesięcy, a periodontologa przynajmniej raz w roku.