March 19, 2024 -

Odruch wymiotny podczas wizyty u dentysty

Leczenie zębów to złożony proces, który wymaga od stomatologa dużej wiedzy i umiejętności. Bardzo istotna jest również współpraca ze strony pacjenta, od której w dużym stopniu zależy powodzenie zabiegu. Istnieją jednak pewne utrudnienia, które mogą przedłużyć lub skomplikować walkę z próchnicą. Należy do nich dentofobia (lęk przez wizytą u dentysty), wyjątkowo duża wrażliwość na ból, a także odruch wymiotny u osoby leczonej w gabinecie dentystycznym. Szczególnie problematyczny może być ostatni z wymienionych aspektów, jednak istnieją skuteczne sposoby zredukowania tej reakcji.

Czym jest odruch wymiotny i jak często pojawia się u pacjentów?

Odruch wymiotny podczas manipulacji w głębi jamy ustnej jest czymś naturalnym i niezależnym od ludzkiej woli, wynikającym z fizjologii człowieka. Jego podstawową funkcją jest ochrona przed dostaniem się ciał obcych do układu oddechowego. Odruch ten może wywołać nawet delikatne dotknięcie takich miejsc, jak podniebienie miękkie, tylna ściana gardła, język oraz języczek. Miejscem, w którym ta zwykła reakcja może spowodować szczególne komplikacje, jest gabinet dentystyczny. Zdarza się wówczas, że usuwanie ubytku, leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba są mocno utrudnione. Przeprowadzone międzynarodowe badania wykazują, że problem ten może dotyczyć od 50 procent (prace pod kierunkiem Camerona) do nawet 82 procent ludzi (badania przeprowadzone przez Van Houtema). Przyczyny mogą być natury psychologicznej, wynikać ze stresu lub wiązać się z obecnością chorób układu pokarmowego, polipów czy skrzywionej przegrody nosowej. Czynnikiem wyzwalającym może być też palenie papierosów lub przyjmowanie niektórych leków.

Jak stomatolog może pomóc osobie dotkniętej tym problemem?

Istnieje kilka metod walki z tą przypadłością, a ich skuteczność jest zróżnicowana. Poszczególne sposoby sprawdzą się u niektórych osób, u innych zaś niekoniecznie. Do najskuteczniejszych należy posmarowanie podniebienia żelem znieczulającym, znieczulenie nerwów, a w skrajnych przypadkach – zastosowanie narkozy. Warto również wypróbować położenie odrobiny soli na języku, zastosować zmianę pozycji pacjenta, a także zachęcić go do spokojnego oddychania przez nos i rozluźnienia mięśni. Dobrze jest, gdy wizyta odbywa się w drugiej połowie dnia, ponieważ rano odruch wymiotny może być bardziej nasilony. Ważne jest również zjedzenie lekkiego posiłku przez udaniem się do dentysty – bycie na czczo może uwydatnić problem. Istnieją również skuteczne leki przeciwdziałające tej przypadłości, na przykład Coccus cacti i Ipeca, które można przyjąć przed ingerencją stomatologiczną. Niekiedy pomaga również leczenie przy użyciu gazu rozweselającego.

Odwiedzając gabinet dentystyczny, każdy pacjent ma nadzieję na szybkie i bezproblemowe rozwiązanie problemu stomatologicznego. Pojawienie się mdłości może budzić niepokój i irytację, dlatego warto jak najszybciej podjąć kroki przeciwdziałające tej reakcji. Dobry stomatolog doradzi pacjentowi, jak może zredukować problem odruchu wymiotnego jeszcze przed leczeniem lub pomoże zniwelować jego objawy już podczas wizyty. Dzięki dobrej postawie ciała, oddychaniu, właściwej porze dnia i zastosowaniu odpowiednich preparatów leczenie może być skuteczne i komfortowe zarówno dla pacjenta, jak i dentysty.