April 19, 2024 -

Niewielki zakład produkcyjny – sprężarka tłokowa czy śrubowa?

Profesjonalny system sprężonego powietrza przydaje się nie tylko w niewielkich zakładach produkcyjnych, ale również w sektorze petrochemicznym, farmaceutycznym, górniczym, motoryzacyjnym, a to dopiero początek możliwości. Najpopularniejsze urządzenia to sprężarki tłokowe oraz śrubowe, ale czym się różnią i jaka sprężarka pasuje lepiej do małej produkcji?

Sprężarki śrubowe – duża początkowa inwestycja dla wielu korzyści

Nowoczesne sprężarki śrubowe zapewniają bardzo niski poziom hałasu dla operatora i działają przez cały czas, bez przerywania przepływu powietrza. To odbija się pozytywnie na płynności pracy. Wydajność sprężarek śrubowych ocenia się na ponad 95%. Sprężone powietrze dostarczane w taki sposób zasila nieustannie narzędzia pneumatyczne, a w niektórych przypadkach wydzielane przez urządzenie ciepło można odzyskać i zamienić na podgrzewanie pomieszczeń lub wody. Ze względu na budowę sprężarki śrubowe nie wpadają w niekorzystne wibracje. Przy obsłudze okazują się tanie w serwisowaniu. Sprężarka śrubowa sprawdzi się w zadaniach wymagających sporych ilości sprężonego powietrza, chociażby przy piaskowaniu.

Sprężarki tłokowe – niskie koszty początkowe, ale nieco mniejsza użyteczność

Sprężarki tłokowe to urządzenia o średniej sprawności, które podają sprężone powietrze w przerywanych seriach. Występują w wersji bezolejowej oraz olejowej, a w zaawansowanych modelach cyklem pracy zarządza mikroprocesor zgodny z filozofią przemysłu 4.0. Wypadają doskonale w niewielkich zakładach produkcyjnych potrzebujących sprężonego powietrza od czasu do czasu, a nie ciągle. Sprężarka tłokowa wymaga zabezpieczenia przeciwko zanieczyszczeniom, albo po prostu precyzyjnego ustawienia. Kompresory tłokowe dostarczają powietrze pod dużym ciśnieniem, zgodnie z normami ISO, ale muszą też odpoczywać dla zachowania żywotności. Kompresor tłokowy to przydatne narzędzie do przedmuchiwania, malowania, piaskowania niewielkich powierzchni, do pompowania kół, czy zasilania narzędzi pneumatycznych, ale w nieco krótszych okresach. Niewielki zakład produkcyjny powinien skupić się na nieco większych zbiornikach, natomiast do zwykłych robót przydomowych sprawdzą się najtańsze wersje.

Tłokowa, czy śrubowa sprężarka do niewielkiego zakładu produkcyjnego?

Olejowe modele sprężarek najczęściej wytrzymują większe obciążenia eksploatacyjne i dają spore oszczędności na serwisowaniu. Sprężarki śrubowe sprawdzą się najbardziej w przemyśle, a tłokowe w niewielkich zakładach produkcyjnych i do realizacji prostszych prac technicznych w warsztacie, czy ogrodzie. Cenowo tłokowe modele wypadają znacznie lepiej, ale też nie mają tak nowoczesnych funkcji i z reguły mniejszy zbiornik.

A może perspektywa mobilnego wykorzystania?

Ciekawe perspektywy dla operatora oferują kompresory mobilne, poruszające się na kółkach z całkiem sporym zbiornikiem. Dzięki temu wiele zadań można realizować bezpośrednio u klienta. Najlepiej pozyskiwać urządzenia bezpośrednio z usługami długoterminowego serwisu.