April 20, 2024 -

Nierówna walka z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty to dermatoza, z którą znacznie częściej borykają się kobiety niż mężczyźni. Jej objawem są nieestetyczne, zaróżowione wykwity głównie w okolicach czoła, policzków i podbródka.

Czynniki, które mogą powodować trądzik różowaty

Przyczyny powstawania trądziku różowatego są dość złożone. Niektóre badania sugerują, że podstawowym czynnikiem powodującym rozwój choroby są zaburzenia od strony układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za regulację naczyniową, uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych. Jednak istotną rolę mogą odgrywać również infekcyjne, czynniki egzogenne, pokarmowe, psychogenne, a nawet atmosferyczne. Z trądzikiem różowatym związane są także zaburzenia endokrynologiczne czy skłonność do alergii. Do najczęstszych przyczyn występowania tej choroby zalicza się:

  • Stres,
  • Nieodpowiednia dieta,
  • Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu,
  • Zaburzenia miesiączkowania.

Schorzenie może pojawiać się również na skutek przyjmowania niektórych leków: hormonów, antybiotyków czy steroidów, szczególnie wtedy, gdy aplikowane są one miejscowo.

Jak walczyć z trądzikiem różowatym?

Leczenie trądziku różowatego nie jest prostą sprawą. Może być przeprowadzane ogólnie lub miejscowo. Aby było skuteczne, a zmiany skórne nie pozostawiły nieestetycznych blizn, należy przeprowadzić je pod okiem doświadczonego, dobrego dermatologa.

Miejscowe leczenie trądziku najczęściej obejmuje antybiotyki w roztworach i kremach oraz preparaty z metronizolem lub kwasem azelainowym. Z kolei leczenie ogólne polega na znalezieniu i usunięciu czynników przyczynowych np. zaburzeń gospodarki hormonalnej, niedokwasoty soku żołądkowego czy zakażeń bakteryjnych. Leki, które zostaną wykorzystane podczas tej formy terapii nie będą oddziaływać w sposób bezpośredni na zmiany chorobowe, jednak zmniejszą ich objawy poprzez eliminowanie czynników predysponujących.

Nowoczesne leczenie trądziku różowatego

Nowoczesne leczenie trądziku różowatego obejmuje tzw. terapię łączoną. To indywidualnie dobrana, minimalna dawka farmakologii połączona z laseroterapią i pielęgnacją domową. Dzięki temu walka ze schorzeniem staje się prostsza i bardziej skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna. Wszelkie zalecenia dotyczące zabiegów w gabinecie oraz produktów do stosowania w domu powinny zostać skonsultowane z dermatologiem.

Kosmetyki stosowane do codziennej pielęgnacji nie powinny zawierać kwasów owocowych, nie wolno także wykonywać peelingów na własną rękę, ponieważ mikrouszkodzenia mogą znacznie pogorszyć stan skóry. Należy zwracać szczególną uwagę na skład i unikać substancji, które mogą powodować przesuszenia, z dużą ilością składników aktywnych, a także mocno perfumowanych.

Jeśli walka z trądzikiem ma być skuteczna, należy się do niej solidnie przyłożyć. Zabiegi, farmakologia i kosmetyki to jedno. Równie ważne jest wyeliminowanie innych czynników, które mogą zakłócić przebieg leczenia (alkoholu, stresu, bardzo ostrego jedzenia, czekolady). Tylko w ten sposób możliwe jest całkowite wyleczenie schorzenia.