March 29, 2024 -

Jakie są wskazania do przeprowadzenia audiometrii?

Uszkodzenie, nawet niewielkie, narządu słuchu wymaga szybkiej i profesjonalnej diagnostyki. Audiometria to jedna z fundamentalnych metod umożliwiająca uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy pacjent prawidłowo odbiera dźwięki z różnych częstotliwości. Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?

Nawet delikatny dyskomfort w komunikacji może oznaczać problemy ze słuchem

Właściwie wszystkie rodzaje dyskomfortu w słyszeniu kwalifikują się do audiometrii, w tym zaburzenia mowy u dzieci, które wchodzą powoli do etapu szkolnego i jeszcze nie komunikują właściwie własnych potrzeb. Powtarzające się bóle głowy połączone z powracającym szumem, zaburzenia równowagi w codziennych sytuacjach, dyskomfort psychiczny  i nadwyrężanie koncentracji w celu zrozumienia mowy drugiego człowieka to tylko niektóre z najważniejszych wskazań do audiometrii. Niedosłuch rozwija się w pewnym wieku naturalne, natomiast bez właściwej profilaktyki potrafi zaszkodzić nawet osobom po 30 roku życia.

Zerowa inwazyjność dla badanego i szybkie podanie prawidłowych wyników

Badania niedosłuchu nie wymagają od pacjenta dodatkowego przygotowania i nie wywołują bólu. Wystarczy jedynie koncentracja w izolowanym pomieszczeniu. Diagnostyka polega na wskazywaniu konkretnych dźwięków. To pozwala na uzyskanie jednoznacznych wyników przedstawionych w postaci wykresu. Niepokojące wyniki wymagają potwierdzenia schorzeń w układzie ucha zewnętrznego, wewnętrznego, środkowego, a także pracy mózgu. Audiometria to badanie dostępne u protetyków słuchu, ale również u laryngologów. Wizytę warto zaplanować nawet po lekkich urazach głowy, przy poważniejszych schorzeniach w obrębie naczyń mózgowych czy przy powracających infekcjach.

Subiektywna, ale szczegółowa metoda dla zainteresowanych aparatem słuchowym

Audiometria to diagnostyka subiektywna, w której dochodzi do bliskiej współpracy pacjenta z lekarzem. Metoda potwierdza w praktycznie 100% ubytki lekkie, średnie, głębokie i kompletną głuchotę. W wielu przypadkach pacjent po konsultacjach może szybko dopasować aparat słuchowy i cieszyć się wzmocnieniem odbioru informacji z otoczenia. Niedosłuch to podstępny problem, ponieważ chory przez dłuższy czas nie zauważa postępujących zmian. Zaczyna słuchać głośniej muzyki, powtarza się coraz głośniej w towarzystwie, preferuje rozmowy telefoniczne, czyli dźwięk bardzo blisko ucha.

Szybkie wyniki to większy komfort dla pacjentów i możliwość przyśpieszenia terapii

Duża zaleta spotkania z audiologiem to szybkie potwierdzenie problemu i ukierunkowanie na dalsze badania. To najczęściej od audiogramu, czyli wyniku audiometrii zaczyna się obiektywne podejście do wyboru terapii niedosłuchu. Prostota audiometrii zwiększa częstotliwość przyjmowania zainteresowanych i zapewnia znacznie niższe koszty leczenia.