March 28, 2024 -

Jak powstają przebarwienia na skórze (i jak skutecznie je usunąć)?

Za pigmentację skóry odpowiedzialna jest melanina- naturalny barwnik skóry. Organizm wytwarza go, aby chronić powłokę właściwą przed promieniowaniem UV. Ten naturalny proces jest odpowiedzialny za uzyskiwanie opalenizny. Nie zawsze jednak produkcja melaniny odbywa się w sposób prawidłowy, wówczas powstają niekoniecznie estetyczne przebarwienia w postaci ciemnych plam lub odbarwień skóry (np. w przypadku chorób takich jak bielactwo nabyte czy albinizm). Bywa, że za przebarwienia odpowiedzialne są zmiany hormonalne, niektóre przyjmowane leki, czy też substancje zawarte w kosmetykach. 

Jak skutecznie usunąć przebarwienia? 

Na rynku dostępne są preparaty w postaci specjalistycznych, wybielających kremów i peelingów chemicznych. Jednakże ich działanie niekoniecznie przynosi pożądane efekty i zaleca się równocześnie korzystanie z dobrodziejstw zabiegów estetycznych. Najskuteczniejszym zabiegiem usuwającym przebarwienia jest zastosowanie lasera frakcyjnego. 

Przed zabiegiem – co należy wiedzieć? 

Przez zabiegiem usuwania przebarwień za pomocą lasera frakcyjnego CO2 należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Specjalista określi rodzaj zmian i ich głębokość, po czym ustali plan postępowania. 

Jak wygląda usuwanie przebarwień za pomocą lasera frakcyjnego? 

Usuwanie zmian pigmentacyjnych za pomocą lasera polega na ich kontrolowanym uszkadzaniu za pomocą wiązki światła lasera frakcyjnego CO2. Pod wpływem temperatury komórki barwnikowe ulegają zniszczeniu. Efekt nie jest natychmiastowy- przez około 2 tygodnie po zabiegu przebarwienia są ciemniejsze, z czasem znacząco bledną lub całkowicie znikają. Jeśli przebarwienia były głębokie, zabieg należy powtórzyć (zaleca się serię 2-3 zabiegów). 

Jak przygotować się do zabiegu? 

Przez zabiegiem nie należy się opalać, depilować skóry woskiem ani substancjami chemicznymi (można ogolić dzień wcześniej). Należy zaprzestać stosowania zabiegów uszkadzających skórę (peelingi) tydzień przed planowaną procedurą. W dniu zabiegu nie wolno pić alkoholu. W przypadku zażywanych leków należy skonsultować się z lekarzem. 

Czy zabieg jest bezpieczny? 

Jak dla każdego zabiegu estetycznego istnieją pewne ograniczenia. Usuwać przebarwień laserem frakcyjnym nie powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z nieuregulowaną cukrzycą, aktywną chorobą nowotworową; zakażone wirusem HIV, żółtaczką. Przeciwskazaniem jest także nadciśnienie tętnicze, skłonności do bliznowacenia, zaburzenia krzepnięcia krwi, epilepsja i stany zapalne skóry.