March 19, 2024 -

Dlaczego seniorzy nie chcą nosić aparatów słuchowych?

Problemy ze słuchem mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej dotykają osób starszych. Zwykle to rodzina jako pierwsza zauważa, że senior nie dosłyszy i powinien nosić aparat słuchowy. Niestety czasem osoby starsze nie zgadzają się ze zdaniem rodziny, ponieważ uważają, że ich słuch jest jeszcze całkiem dobry. A dlaczego tak naprawdę seniorzy nie chcą nosić aparatów słuchowych?

Wypieranie istnienia problemu i poczucie wstydu

Osoba starsza może uważać, że jest jeszcze za młoda na aparat słuchowy, ponieważ powszechnie funkcjonuje w społeczeństwie opinia, że niedosłuch dotyka tylko osób w sędziwym wieku. Nie jest to jednak prawdą, gdyż poważne problemy ze słuchem mogą się pojawić nawet po ukończeniu 50 roku życia. Poza tym seniorzy wstydzą się samego noszenia aparatu i to pomimo że nowoczesne cyfrowe aparaty słuchowe są bardzo estetyczne i niemal niewidoczne. Wówczas osoba starsza obawia się, że każdy, kto na nią spojrzy, od razu zobaczy, że niedosłyszy, przez co ludzie będą ją postrzegali jako człowieka słabego i chorowitego. Są to uprzedzenia, z którymi trudno walczyć, mimo to rodzina często stara się przekonać seniora, że nowoczesny aparat słuchowy może mu przynieść wiele korzyści.

Bagatelizowanie problemu

Gdy problemy ze słuchem się pogłębiają, to nie sposób ich nie zauważyć. Wówczas senior nie jest już w stanie sam przed sobą udawać, że dobrze słyszy dochodzącego do niego dźwięki. Mimo wszystko, gdy niedosłuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby uniemożliwiał codzienne funkcjonowanie, to osoba starsza może mieć tendencję do bagatelizowania swoich dolegliwości. W takim wypadku senior może uznać, że owszem zdecyduje się na aparat słuchowy, ale dopiero za jakiś czas. Tymczasem cyfrowe aparaty słuchowe mogą szybko i skutecznie poprawić jakość życia osób z nawet znacznym niedosłuchem. Tym bardziej że na rynku są dostępne zarówno wygodne modele zauszne, jak i dopasowane aparaty wewnątrzuszne. Jednak, aby senior mógł skorzystać z nowoczesnego aparatu słuchowego, musi najpierw zaakceptować fakt, że ma problemy ze słuchem.

Zasłanianie się brakiem czasu 

Chcąc zamówić cyfrowy aparat słuchowy, należy udać się do laryngologa, który zleci badanie słuchu. Na podstawie takiego badania można określić, jaki aparat słuchowy będzie wymagany w danym przypadku. Następnie trzeba się udać do protetyka słuchu, który zaprojektuje i wykona idealnie dopasowany aparat. Mimo iż cały proces nie trwa długo, to jednak osoby starsze często twierdzą, że nie mają czasu, aby udać się do specjalisty i jest to dla nich dogodna wymówka, by odwlec decyzję o zamówieniu aparatu w czasie. W takim wypadku rodzina może zaproponować pomoc w organizacji wizyty i towarzyszenie seniorowi podczas wyboru docelowego aparatu. Warto to zrobić, ponieważ cyfrowe aparaty słuchowe sprawią, że osoba starsza będzie mogła prowadzić aktywne i satysfakcjonujące życie towarzyskie.

Seniorzy obawiają się również dyskomfortu związanego z codziennym zakładaniem i ściąganiem aparatu oraz skomplikowaną procedurą wymiany baterii. Jednak nowoczesne cyfrowe aparaty słuchowe są bardzo proste w obsłudze, a w razie problemów zawsze można skontaktować się z pracownikami serwisu aparatów słuchowych, którzy pomogą wymienić baterię i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.