July 24, 2024 -

Czym jest egzema atopowa?

Egzema atopowa bywa nazywana również wypryskiem atopowym. To nic innego jak przewlekła choroba skóry, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Stan zapalny, który pojawia się na skórze osób zmagających się z tym schorzeniem, sprawia, że skóra jest czerwona i sucha. Ponadto z powodzeniem dostrzec można niewielkie naczynia krwionośne.

Na początku warto zaznaczyć jednocześnie, że przyczyna powstawania egzemy atopowej nie została jednoznacznie określona. Według  niektórych teorii za pojawienie się na skórze wyprysku atopowego odpowiedzialna jest niewłaściwa odpowiedź układu odpornościowego
na antygeny.

Życie z egzemą atopową

W związku z tym, że suche obszary, które pojawiają się na skórze, bardzo mocno swędzą, pacjenci niejednokrotnie nie mogą powstrzymać się od drapania. W rezultacie dochodzi do powstawania bolesnych ran i blizn. Swędzenie szczególnie silnie zaczyna doskwierać w nocy. Zaburzony zostaje wówczas sen i uczucie komfortu psychicznego. Pacjenci stają się znacznie bardziej drażliwi, nerwowi i przemęczeni. W leczeniu egzemy atopowej kluczowe jest poznanie i natychmiastowe wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za pojawienie się zmian na skórze. Zwykle są to: kurz, wilgoć, nadmierny wysiłek fizyczny, dym papierosowy lub czekolada czy orzechy. W leczeniu egzemy atopowej konieczna może okazać się wizyta u lekarza POZ lub dermatologa.

Codzienną pielęgnację skóry z egzemą atopową warto wzbogacić o delikatne dermokosmetyki przeznaczone do walki z tym problemem. Krem Dexeryl stosować można nie tylko przy egzemie atopowej, ale też atopowym zapaleniu skóry czy skórze bardzo suchej i widocznie  przesuszonej. Podczas kąpieli zaleca się całkowite zrezygnowanie ze stosowania mydła, który w składzie może zawierać substancje drażniące. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będą delikatne żele myjące, które swój skład opierają na delikatnych składnikach zapobiegających wysuszaniu. Ponadto doskonale byłoby, gdyby produkty stosowane przez osoby zmagające się z egzemą atopową były:

● bez zapachu,
● łagodnie myjące,
● regenerujące i nawilżające,
● w składzie zawierały aktywne składniki takie jak np. glicerol i wazelina.

Należy pamiętać jednocześnie o tym, że wysypka atopowa nie jest zakaźna, ani też nie ma możliwości, aby się nią zarazić.