April 12, 2024 -

Bezpieczne przechowywanie broni

Z roku na rok liczba wystąpień o uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni w Polsce rośnie. Jak już ją mamy, to warto zastanowić się nad tym, jak powinna być przechowywana. W dużym zakresie jest to warunkowane obowiązującymi przepisami prawnymi. Przede wszystkim właściciel broni powinien przechowywać ją w bezpieczny sposób oraz w taki, dzięki, któremu nie wpadnie ona w niepowołane ręce. Jak przechowywać broń, aby było to zgodne z obowiązującymi przepisami i bezpieczne?

Obowiązkowy sejf

Podstawowym miejscem przechowywania nieużywanej w danym momencie broni powinien być sejf. Obecnie to najbezpieczniejszy i sprawdzony sposób na trzymanie broni w domowych warunkach. Zabezpieczenie trudnym do złamania hasłem sprawi, że ryzyko dostępu do broni przez niepowołane osoby znacznie maleje. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku dzielenia mieszkania z innymi osobami, z tym z rodziną i dziećmi. Jeżeli broń dostałaby się w ręce osoby, która nie umie się z nią obsługiwać, to może to grozić tragedią.

Jak przewozić broń?

O odpowiednie zabezpieczenie broni należy zadbać także w jej transporcie. Jeżeli przewozimy ją autem, to warto zaopatrzyć się w dedykowane sejfy transportowe. Mechanizm ich działania jest bardzo podobny do klasycznych sejfów, z tym że są nieco mniejsze, łatwiej je przewozić oraz doskonale sprawdzają się w aucie. Nawet jeżeli jedziemy z innymi pasażerami, to ryzyko dostępu do broni przez niepowołane osoby jest zredukowane praktycznie do zera. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych wypadków z udziałem broni w trakcie jej transportu.

Stojaki do broni

Ciekawym dodatkiem do sejfów są profesjonalne stojaki pod broń krótką. Umieszczenie ich w sejfie sprawia, że broń znajduje się w optymalnej pozycji, a także jest właściwie przechowywana. W ten sposób redukuje się ryzyko ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, czy też lepiej zabezpiecza się wykończenie broni. Sejfy ze stojakami to dobry wybór, ponieważ ten sprzęt zabezpieczy broń także przed pożarem lub powodzią oraz niekontrolowanym wystrzałem.

Przed czym zabezpieczyć broń?

W domu powinniśmy przechowywać rozładowaną broń. Ponadto powinniśmy chronić ją przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, które mogą zmniejszyć żywotność pistoletu, a także wypaczyć niektóre elementy jego konstrukcji. Szkodliwe działanie na broń ma wahanie temperatur. Jeżeli pistolet przebywa w zmiennych warunkach, gdzie temperatury dobowe mają duże amplitudy, to automatycznie przekłada się to negatywnie na stan gumowych i plastikowych elementów wykończenia. Najbardziej narażone są uchwyty, kolba i magazynek.

Broń warto zabezpieczyć również przed wilgocią. Przyspiesza ona proces zacierania się spustu, a także rdzewienie poszczególnych elementów metalowych. Zły wpływ na broń ma także wystawianie jej na długie działanie światła słonecznego. Promienie słońca niszczą drewno, plastik, czy ozdobne i malowane wykończenia pistoletu. Przed tym wszystkim uchroni Cię wysokiej jakości sejf. Ostatecznie broń powinna być przechowywana przede wszystkim w bezpieczny i rozważny sposób, a także z dala od niepowołanych osób. Obchodzenie się z nią wymaga koncentracji i doświadczenia.

Gdzie strzelać w Warszawie?

Jeżeli interesuje Cię strzelanie, Warszawa będzie dobrym miejscem, by zacząć. Stolica Polski posiada szeroką ofertę w tym zakresie. Wśród niej znajduje się m.in. strzelectwo sportowe. Z opiniami na temat poszczególnych instruktorów i miejsc do strzelania można zapoznać się w sieci. Strzelnica w Warszawie to wybór zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych osób.