May 26, 2024 -

3 pomysły na efektowne oświetlenie elewacji

Oświetlenie zewnętrzne elewacji może przybierać różne formy i spełniać rozmaite funkcje. W celu uzyskania pożądanego efektu warto dokładnie zaprojektować rozmiar instalacji, rodzaj poszczególnych jej elementów oraz sposób ich rozmieszczenia na budynku. Uniknąć można w ten sposób stworzenia wrażenia chaosu i przypadkowości.

Funkcje podświetlania elewacji budynków

Lampy montowane na elewacji oświetlają nie tylko mury ale też teren dookoła budynku. Dzięki temu poprawiają widoczność w nocy i zabezpieczają teren przed niechcianymi gośćmi. Druga funkcja podświetlania elewacji to efekt dekoracyjny. Jeśli wzdłuż ścian budynku rosną rośliny, to ich umiejętne oświetlenie może wręcz stworzyć rodzaj obrazu lub instalacji artystycznej. Lampy montowane na budynku mogą też stanowić nieodłączny element architektury. Jeśli twórcy domu umieścili na jego elewacji światło, to za pewne ich celem było wydobycie, podkreślenie jego bryły lub praktyczne wydzielenie jakiejś strefy wokół budynku.

3 pomysły na efektowne oświetlenie elewacji

Wyróżnić można 3 najpopularniejsze obecnie formy podświetlania zewnętrznych murów budynku.

  • Kinkiety zewnętrzne to idealny sposób na oświetlenie drzwi wejściowych lub ścieżki biegnącej wokół domu. Lampy należy odpowiednio dobrać pod względem koloru i stylu. Wyjątkowo efektowne są kinkiety LED góra-dół, tworzące na ścianie iluminację w kształcie klepsydry.
  • Ukryte w ścianach lampy podtynkowe dają niezwykle subtelny i minimalistyczny efekt, co sprawia, że tworzą wspaniały dodatek do współczesnej architektury. Mogą wykańczać podbitkę dachową lub delikatnie podświetlać schody w ogrodzie.
  • Nowoczesne technologie stosowane w oświetleniu zewnętrznym dają projektantom i architektom szerokie pole do popisu. Kinkiety solarne, lampy sterowane zdalnie lub oświetlenie z czujnikami ruchu stwarzają nowe możliwości dostosowywania podświetlenia elewacji do indywidualnych potrzeb klienta.

Przemyślane, wyważone i dostosowane do krajobrazu i architektury oświetlenie elewacji może być prawdziwą ozdobą budynku i zwiększać poziom komfortu oraz bezpieczeństwa zamieszkujących go ludzi.