September 22, 2021 -

3 najczęstsze problemy intymne kobiet

Infekcje intymne to temat nie tylko uciążliwy, ale również wstydliwy. Najczęstszymi objawami występowania problemów w obrębie żeńskich genitaliów jest uczucie pieczenia, swędzenia, a także niepokojące upławy czy ból po stosunku. Infekcja intymna może dotknąć kobiet w różnym wieku, a powodem jej wystąpienia może być chwilowe osłabienie organizmu. Jakie są najczęstsze problemy okolic intymnych wśród kobiet? Jak sobie z nimi radzić?

Skąd biorą się problemy intymne?

Przyczyn występowania infekcji intymnych może być wiele. Do tych najpopularniejszych należy nieprawidłowa higiena okolic pochwy, a także częste noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów. Infekcja intymna może wystąpić również w przypadku nadmiernego przesuszenia okolic pochwy, zbyt częstego korzystania z basenu czy też na skutek nadmiernego stresu.

Grzybica – popularna infekcja pochwy

Jednym z częściej występujących problemów intymnych wśród kobiet jest grzybica. Jej charakterystycznymi objawami jest pieczenie i swędzenie okolic intymnych, jak również odczuwanie bólu podczas stosunku i przy oddawaniu moczu. Leczenie grzybicy trwa zwykle około 2 tygodni, podczas którego stosuje się specjalny lek na suchość pochwy. Warto też wiedzieć, iż choroba ta ma tendencje do nawracania. Osoby chore powinny więc dodatkowo dbać o swoją odporność, a także szybko reagować w przypadku wykrycia pierwszych objawów występowania grzybicy.

Opryszczka narządów płciowych – wstydliwy problem niektórych kobiet

Opryszczka wywoływana wirusem Herpes simplex to kolejna choroba wynikająca z nagłego osłabienia organizmu. Infekcja ujawnia się już kilka dni po stosunku a rozpoznać ją można po uczuciu pieczenia i swędzenia okolic pochwy oraz odbytu. Po kilku dobach w miejscu zakażenia pojawiają się pęcherzyki wypełnione białym płynem. Wstydliwy problem można wyleczyć stosując miejscowe leki antywirusowe a także żele i maści łagodzące objawy choroby.

Suchość pochwy – jak wyleczyć przykrą dolegliwość?

Wśród częstych problemów intymnych kobiet nie można również pominąć suchości pochwy, stanowiącej objaw wielu chorób. Stan infekcji można rozpoznać po nawracającym pieczeniu, swędzeniu a także bólu podczas stosunku. Tego typu objaw występuje często u kobiet w okresie menopauzy. Może również pojawić się u młodszych pacjentek, narażających swój organizm na zmęczenie czy osłabienie. Na pytanie co stosować na suchość pochwy może odpowiedzieć lekarz. Kobietom borykającym się z tą dolegliwością najczęściej przepisuje się tabletki dopochwowe lub żel wspierający nawilżenie okolic intymnych.

Infekcje intymne – czy wymagają leczenia?

Każda infekcja okolic intymnych może stanowić źródło poważnych powikłań. Z tego powodu, w przypadku wystąpienia objawów takich jak zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie pochwy należy każdorazowo zgłosić się do ginekologa. Dzięki szybkiej reakcji i podjęciu kroków mających na celu pozbycie się choroby, można być pewnym szybkiego powrotu do zdrowia.

Banner