Categories: Technologie, Zdrowie

Czysta woda prosto z kranu – czy to jest możliwe?

Coraz popularniejsze stają się kampanie społeczne mające na celu uwrażliwienie społeczeństwa w kwestiach ekologicznych. Nie da się ukryć, że jednym z największych zagrożeń dla matki natury jest plastik. Aby ograniczyć ilość plastikowych odpadków, warto jest zupełnie zrezygnować z kupowania wody butelkowanej, na rzecz tej płynącej prosto z kranu. Co jednak zrobić, gdy ma się wątpliwości, czy aby na pewno picie wody prosto z kranu jest w stu procentach bezpieczne?

Zbadaj swoją wodę!

Pomimo zapewnień ze strony miejskich władz o tym, że woda płynąca prosto z kranu jest bezpieczna, wielu mieszkańców ma co do tego wątpliwości. Zły stan wody może być spowodowany nie tylko jej pierwotnymi zanieczyszczeniami, ale także złym stanem instalacji wodnej. Aby przekonać się o tym, czy w ogóle a jeżeli tak to jakie zanieczyszczenia występują w wodzie, warto jej próbkę oddać na badanie do najbliższego laboratorium. Na podstawie otrzymanych wyników można podejmować kolejne kroki.

Systemy uzdatniania wody w mieszkaniu

Jeżeli okaże się, że faktycznie w wodzie płynącej z kranu występują zanieczyszczenia, to zarówno w trosce o własne zdrowie jak i bezpieczeństwo urządzeń gospodarstwa domowego warto zainwestować w urządzenia filtrujące. W kuchni sprawdzą się zarówno filtry do wody umieszczane w dzbankach (tzw. dzbanki filtrujące) jak i urządzenia bardziej zaawansowane montowane bezpośrednio przy ujęciu wody. Obecnie, najwyższej jakości wodę pitną można uzyskać dzięki urządzeniom wykorzystującym podczas procesu filtrowania technologię jaką jest odwrócona osmoza. Ceny takich urządzeń są bardzo zróżnicowane. Najprostsze z nich można kupić już za kilkaset złotych. Im wyższa oczekiwana wydajność urządzenia, tym większy będzie jego koszt. Jednak w krótkim czasie można liczyć na zwrot z tej inwestycji – po instalacji urządzenia kupowanie wody w butelkach będzie zupełnie zbędnym wydatkiem.

Ponadto warto wyposarzyć się w inne urządzenia filtrujące lub uzdatniające, które mogą korzystnie mogą wpłynąć na nasze życie. Przykładowo zmiękczacz wody pozwoli jak nazwa wskazuje zmiękczyć wodę, a co za tym idzie, kłopot z kamieniem w czajniku czy pralce praktycznie całkowicie zanika. Jeżeli znowu woda z wodociągów jest zbyt miękka, warto zainwestować z uzdatniacz wody, który zrównoważy podaż minerałów i sprawi, że woda w naszym domu będzie dobrej jakości – zarówno dla urządzeń gospodarstwa domowego, jak i dla nas.

Więcej informacji:

http://www.prostozkranu.pl/