Categories: Motoryzacja

Wypadki samochodowe – jak ich uniknąć?

Chociaż to na tragedie np. samolotów czy pociągów zwraca się największą uwagę, bo jest o nich najgłośniej, to najwięcej ludzi każdego roku ginie na drodze. Wypadki samochodowe są plagą w wielu krajach, jednak niestety nie da się ich całkowicie wyeliminować. Kierowcy są przecież ludźmi, którzy czasami popełniają błędy, a samochody mogą się okazać zawodne. Co zrobić, by uchronić się przed wypadkiem?

Sprawny samochód = bezpieczny samochód

Chociaż zdarzeń losowych nie da się z definicji wyeliminować ze swojego życia, to można przedsięwziąć pewne kroki, by maksymalnie zabezpieczyć się przed wypadkami drogowymi. Pierwszym z nich jest sprawny pojazd. Samochód, jakim się poruszamy, ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy jeździmy pojazdem prywatnym, czy firmowym, musi on być w takim samym stopniu sprawny. O ile o swój dbamy samodzielnie, a tyle za stan samochodu służbowego najczęściej odpowiada pracodawca. Gdy zauważymy jakąkolwiek usterkę, należy mu to zgłosić, by samochód mógł być zreperowany. W przeciwnym razie stwarzamy zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Lepiej zainwestować w sprawność samochodu i czuć się bezpiecznie, niż narażać zdrowie i życia
w rozpadającym się pojeździe.

Flota pod kontrolą

Drugim zabezpieczeniem przed wypadkami jest monitoring pojazdów. Szczególnie przeznaczony dla zarządzających flotami, którzy mają pod kontrolą wiele pojazdów. Dzięki monitorowaniu pracodawca zawsze wie, gdzie znajduje się jego samochód, a w przypadku sygnałów o przekraczaniu przez pracownika dopuszczonej prędkości lub informacji o złym stanie technicznym pojazdu (przesyłanych automatycznie) może szybko interweniować i tym samym zapobiec wypadkowi.

Zasady do przestrzegania

Jazda zgodnie z przepisami jest warunkiem, który minimalizuje wypadki samochodowe. Jednak by tak się stało, powinni się do nich stosować wszyscy kierowcy. Niestety, nikt nie ma wpływu na to, by wyeliminować piratów drogowych lub tych siadających za kółkiem po kilku głębszych ze społeczności kierowców. Można ich oczywiście karać, jednak nie wszystkich uda się złapać. Tych, którzy spowodują wypadek, oczywiście da się ukarać, ale szkody już zostały wyrządzone,
a czasami tragicznych skutków zdarzenia nic nie zrekompensuje.

Wyspany i skupiony kierowca

Za kierownicę należy siadać wypoczętym, szczególnie wybierając się w dłuższą podróż. Zasypianie za kierownicą niestety się zdarza i to dosyć często, więc nie należy ryzykować i mieć nadzieję, że dojedzie się zmęczonym, a wyśpi na miejscu. Czasami może się zdarzyć, że niestety się nie dojedzie, a po drodze spowoduje jakieś nieszczęście. Wyspany i stosujący się do zasad bezpieczeństwa kierowca to najlepszy kierowca.

Wszystkie te zabiegi dotyczące bezpieczeństwa jednak nie zagwarantują stuprocentowo, że uniknie się wypadku. Nie odpowiadamy za innych kierowców, którzy mogą okazać się nieodpowiedzialni, więc trzeba mieć oczy i uszy dookoła głowy, szczególnie prowadząc samochód. Skupienie na jeździe może poskutkować tym, że w porę zauważymy niebezpieczeństwo i unikniemy zderzenia zawinionego przez innego kierowcę.