Categories: Biznes

Odwrócony kredyt hipoteczny, czyli sposób na dodatkową gotówkę na emeryturze

Ostatni debata publiczna na temat rozwiązań emerytalnych jakie planuje wprowadzić rząd skłania wszystkich do głębszej refleksji i pochylenia się nad tematem tego za co będziemy żyli na naszej emeryturze. Jeżeli taki był zamysł rządzących, czyli uświadomić narodowi że każdy powinien zadbać o swoją emeryturę i już dzisiaj odkładać konkretne sumy po to aby na starość nie biedować, to plan się powiódł. Na każdym bowiem kroku słychać rozmowy a nierzadko nawet kłótnie o to co zrobić aby zapewnić sobie godziwą emeryturę.  

Najprostszy sposób to ten kiedy młodzi ludzie zaczynają odkładać regularnie nawet niewielkie sumy na kontach indywidualnych, inwestują na GPW czy kupują szlachetne kruszce. Co jednak zrobić kiedy ktoś ma pięćdziesiątkę czy sześćdziesiątkę na karku i nie ma szans za kilka lat naskładać tyle aby wystarczyło mu na cały sędziwy wiek swojego życia.

Co zatem zrobić, jak odkładać na emeryturę, czy za młodu zacisnąć pasa i odkładać pieniądze, czy też cieszyć się życiem i na przykład mieszkać w ładnym nowym domu. Czy faktycznie musimy sobie wszystkiego odmawiać dlatego że system emerytalny jest niewydolne?

Jest jednak sposób na to, aby według przysłowia wilk był syty i owca cała, przy czym wilkiem jest pragnienie konsumpcji, egzystowania na wysokim pułapie w okresie młodości, posiadanie własnego mieszkania lub domu, natomiast owcą w tym przypadku jest emerytura, raczej daleka, odsuwana od myśli, a tym więcej budząca sprzeciw przed zaciskaniem pasa już w tym momencie z zamiarem ciułania na starcze lata.

Doskonałym rozstrzygnięciem w tym przypadku jest tak zwana odwrócona hipoteka będąca de facto odwróconym kredytem hipotecznym. Sprawa polega na tym, aby posiadając dom lub mieszkanie w którym rezydujemy ustanowić na nim zastaw hipoteczny i uzyskać z tego tytułu środki pieniężne od banku które będą wypłacone w jednym rzucie lub w partiach czyli przykładowo w postaci miesięcznych rat-pensji dożywotnich. To idealny układ, przede wszystkim dla tych, którzy nie planują lub nie mają komu zostawić swojej posiadłości czy mienia w postaci mieszkania albo domu po swojej śmierci.

Na mocy odwróconej hipoteki bank wypłaca pieniądze, w zamian za to po śmierci zabiera posiadłość. Dzięki takiemu podejściu w czasie kiedy osoba młoda wstępuje w dorosłe życie, ma szansę inwestować w swój dom lub mieszkanie nawet biorąc kredyt hipoteczny, a później będąc już w podeszłym wieku po uregulowaniu kredytu można w pewnym sensie zainwestowane środki w dużej mierze odzyskiwać ustanawiając hipotekę na danej nieruchomości i otrzymując comiesięczne środki.